Booking.com
Lepota i zdravlje

Silikoni: Komplikacijama sklone žene sa autoimunim bolestima

Evo šta tip DEKOLTEA otrkiva o vlasnici

Da li su silikonski implanti rizični po zdravlje? Gruba tekstura silikona može da bude odgovorna i za neka ozbiljna oboljenja. Lekar treba da objasni sve dobre kao i loše strane zahvata.


Velike i jedre grudi, često prenaglašene, današnji su imperativ lepote. Bez obzira na upozorenja savesnih doktora da se iznete želje o veličini grudi ponekad kose sa realnim mogućnostima, mnoge dame pribegavaju lakšem načinu da dođu do cilja. Jednostavno promene doktora i za pozamašnu svotu novca dobiju to što žele. “Inaćenje” sa sopstvenim telom i oglušivanje o stručne savete odgovornih lekara mogu da izazovu određene zdravstvene probleme o kojima malo koja žena razmišlja.

Stručnjaci Univerziteta u Teksasu upozoravaju da silikonski implanti ugrađeni u grudi povećavaju rizik od pojedinih bolesti za čak 400 odsto. Tvrde da je kod žena sa silikonima povećan rizik od reumatoidnog artritisa šest puta, a izuzetno je visok rizik od spontanog pobačaja i rađanja mrtvorođenog deteta. Takođe su sklonije pojavi sindroma suvih usta i očiju, sklerodermi, retkoj autoimunoj bolesti koja se ispoljava sušenjem i pucanjem kože, a spominje se i učestalije javljanje melanoma.

Koliko su ova navođenja tačna i da li je ugradnja silikona u potpunosti bezbedna, pitali smo specijalistu plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije profesora dr Nenada Stepića, načelnika Klinike za plastičnu hirurgiju i opekotine Vojnomedicinske akademije:

– Ukoliko se obavi detaljan razgovor i pregled, nema razloga za bilo kakvu komplikaciju prilikom ugradnje silikonskih implanta. Svaka žena je individua za sebe i tako mora da joj se prilazi. Uvek joj se mora predočiti šta da očekuje od operacije u estetskom i zdravstvenom smislu. Ona ima pravo na svoje želje, ali ako one nisu ostvarive, lekar treba da joj objasni ne samo dobre već i loše strane zahvata. Zato i postoji krilatica da se razgovor vodi pre operacije, a posle operacije je samo pravdanje. Što se tiče današnjih silikona, izuzetnog su kvaliteta, tako da gotovo ne postoji mogućnost da dođe do neželjenog toka nakon ugradnje.

* Na šta tačno mislite?

– Današnji silikoni su ispunjeni visokokohezivnim gelom koji se, i ako dođe do rupture implanta, ne razliva po telu. On ostaje u kapsuli koja se formira oko implanta. Ono po čemu se silikoni razlikuju je tekstura spoljašnje ovojnice. Mogu biti sa grubom i mikroteksturom. Postoje i poliuretanski silikoni presvučeni nekom vrstom sunđera. Silikoni sa grubom teksturom donekle nose rizik za nastanak određenih zdravstvenih problema. Studije pokazuju da gruba tekstura silikona može biti odgovorna i za neka ozbiljna oboljenja, kao što je anaplastični krupnoćelijski limfom (ALSL).

Silikoni: Komplikacijama sklone žene sa autoimunim bolestima

* A šta je sa navedenim oboljenjima iz istraživanja?

– Artritis kao autoimuno oboljenje zglobova može da se javi, ali nisam baš siguran da je rizik tako veliki. Žene sa autoimunim oboljenjima su sklone komplikacijama nakon ugradnje silikona, ali ako se preventivno ispoštuju sva medicinska pravila, do komplikacija ne mora da dođe. To podrazumeva detaljan razgovor i anamnezu, kao i pregled kod još nekog pozvanog stručnjaka. Ukoliko se ne ispoštuju određena medicinska pravila, može da se javi i ulcerozni kolitis, odnosno zapaljenje debelog creva, takođe autoimuno oboljenje. Što se tiče učestalosti javljanja melanoma, ta tvrdnja ne stoji, a nije poznato ni da žene sa implantima češće imaju spontane pobačaje i da rađaju mrtvorođenu decu.

* S obzirom na to da je implant strano telo, može li da dođe do još nekih reakcija?

– Svaki implant je na neki način strano telo, pa tako ove eventualne komplikacije treba i posmatrati. Odgovor organizma na strano telo je zapaljenska reakcija koju mi ne vidimo. Produkt te zapaljenske reakcije je stvaranje kapsule. Ukoliko je zapaljenska reakcija izuzetno jaka, na mestu implanta se stvara kapsularna kontraktura, gde dolazi do skvrčavanja implanta. Zbog tvrdoće i pritiska koji vrši javlja se bol, zbog čega mora da se otkloni. To se dešava u pet do osam slučajeva na sto žena. Međutim, bez obzira na moguće komplikacije, na kvalitet silikonskih implanta nikako ne treba sumnjati, jer se isti takvi implanti ugrađuju ženama kojima je dojka odstranjena zbog zdravstvenih razloga, samo što to nije estetska već rekonstruktivna hirurgija.

OMETAJU DOJENjE I PREGLED

Bez obzira na to što većina plastičnih hirurga tvrdi da je ugradnja silikonskih implanta postala rutinski zahvat sa veoma retkim komplikacijama, one ipak mogu da se jave. Ne moraju uvek biti ozbiljne, ali ih ne treba zanemariti prilikom donošenja odluke o promeni izgleda ovog izuzetno važnog dela tela, ističu stručnjaci.

* Ukoliko se ne postave na pravilan način, u nekim slučajevima mogu da ometaju dojenje.

* Postoji rizik da će implanti sprečiti otkrivanje karcinoma dojke. Tokom mamografije, rendgena ili ultrazvuka, silikoni mogu da sakriju tumore ili njihove lezije. Osim toga, zbog pritiska grudi prilikom pregleda postoji opasnost da se silikoni oštete.

* Može da se dogodi da se privremeno ili trajno izgubi osećaj u bradavicama i grudima ukoliko hirurg preseče određene nerve.

* Silikoni mogu i da puknu, što se prepoznaje po promeni u veličini i u obliku dojke. Do pucanja može da dođe zbog prirodnog starenja implanta, preteranog pritiskanja grudi ili neke traume, kao što je udarac.

Foto: Pixabay/Print Screen

Izvor: PRessSerbia/Novosti

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia