Booking.com
Lepota i zdravlje News

Saznajte koje su šokantne posledice primene antibiotika!

Saznajte koje su šokantne posledice primene antibiotika!

 

Pokazuje se da uzimanje antibiotika može imati popratne pojave poput delirijuma, odnosno napada bunila i druge ozbiljne neurološke probleme.


 

Antibiotike nam lekari daju kada se radi o bakterijskoj infekciji. Najveća briga naučnika danas je kako pobediti sve veću rezistentnost na antibiotike ali izgleda da postoji još nešto zbog čega bi oni trebali biti zabrinuti.

Pokazuje se da uzimanje antibiotika može imati popratne pojave poput delirijuma, odnosno napada bunila i druge ozbiljne neurološke probleme. U novoj studiji na oko 400 pacijenata tokom sedam godina, praćeno je ponašanje kad su uzimali antibiotike.

Kod nekih od njih kasnije se javio delirijum ili neki drugi problem vezan uz mozak. Istraživanje je obuhvatilo 54 različita antibiotika, od najuobičajenijeg kao penicilin do intravenoznog cefepina.

Tri različite vrste delirijuma

EEG mozga pokazao je da je električna aktivnost u mozgu bila nenormalna u 70 odsto slučajeva, 47 odsto patilo od halucinacija i priviđenja, 14 odsto je imalo napade, 15 odsto nekontrolisano je micalo mišiće, a 5 odsto nije imalo kontrolu nad pokretima tela.

Delirijum koji prati konfuzno stanje svesti povremeno i sa halucinacijama i uzujanošću, često je izazvan lekovima, ali su lekari retko sumnjali na antibiotike.

Studija prepoznaje tri različite vrste delirijuma. Prvi tip praćen napadima najčešće se povezuje sa penicilinom i cefalosporinom. Druga vrsta uključuje simptome psihoze i vezana je uz penicilin, prokain, sulfonamide, makrolide i fluorohinolone. Treći tip delirijuma prate nenormalni snimci mozga i slaba koordinacija mišića, a povezuje se sa lekom metronidazolom.

Potrebno više istraživanja

Ali, svi ovi simptomi uočeni su kod slučajeva gde se radilo o aktivnoj infekciji koja isto tako ne može biti isključena kao uzrok problema u mozgu. Zaključeno je ipak da je vrlo moguće i verojatno da su probleme, u većini slučajeva, izazvali lekovi.

Naravno, za preciznije rezultate potrebno je više istraživanja da bi se brže postavila dijagnoza stanja i eventualno sprečile negativne posledice kod ljudi sa delirijumom i drugim problemima mozga.

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia