Saveti kako pravilno hodati uzbrdo: Ovako se troši više kalorija i brže mršavi

Šetanje po svežem vazduhu je jedna od najboljih navika jer deluje blagotvorno i na um i na telo. Kada se osećate loše i neraspoloženo, krenite u šetnju. Takođe, hodanje je odlično za održavanje linije ili gubitak viška kilograma.


 

U tom slučaju ne hodajte polako kao kada želite da se oraspoložite, već ubrzajte tempo. Brzo hodanje u trajanju od pola sata do sat vremena pojačano troši kalorije, ubrzava metabolizam, a time i otapanje viška kilograma te je odlično za izgradnju i učvršćivanje mišića. Osim toga, šetnja na svežem vazduhu povećava kapacitet pluća čime našem telu osigurava dovoljnu količinu kiseonika.

Hodanje uzbrdo daje najbolje rezultate za vitkost

Za pola sata brzog hodanja možete potrošiti 100 do 300 kalorija, zavisno od telesne težine. Broj otopljenih kalorija ćete povećati ako hodate uzbrdo. Neka istraživanja su pokazala da osoba koja uzbrdo hoda istim tempom kao neko ko hoda po ravnoj površini, potrošiće čak 60 posto više kalorija.

– Hodajući uzbrdo sagorevate dodatnih 3 do 5 kalorija u minuti u odnosu na ono što biste potrošili hodajući po ravnom. Stvara isti napor kao i trčanje, pojasnila je Wendy Bumgardner za portal verywellfit.com i dodala da hodanje uzbrdo ubrzava otkucaje vašeg srca, čak i kad se hoda sporim tempom.

Nije lako hodati samo uzbrdo, osim ako ste u dobroj formi, pa birajte raznolik teren na kojem ćete malo hodati ravno pa uzbrdo, potom nizbrdo… Tako ćete menjati faze napora s fazama opuštanja mišića i odmora.

Saveti kako pravilno hodati uzbrdo

Hodanjem uzbrdo ćete intenzivnije raditi na mišićima pa je važno da ih zagrejete pre napora. Hodajte po ravnom pet minuta pre nego što se uhvatite u koštac sa strmom uzbrdicom.

Skratite korake dok hodate uzbrdo. To će vam sa svakim korakom olakšati podizanje tela po uzbrdici.

Prirodno je da malo nagnete telo dok hodate uzbrdo, ali to naginjanje bi trebalo da kreće od gležnjeva, a ne samo od struka. Nemojte se naginjati unatrag, jer će vas to izbaciti iz ravnoteže. Previše naginjanja u bilo kojem smeru ili naginjanje samo u struku može opteretiti donji deo leđa.

Ne podižite kolena previsoko. Ne bi trebalo da podižete kolena više od 15 centimetara.

Pratite stepen napora. Penjanje povećava broj otkucaja srca, disanje i nivo napora jer telo koristi više mišića. Imate dobar tempo ako tokom uspona još uvek možete da izgovarate cele rečenice. Ukoliko ste sposobni da izgovorite tek pokoju reč, tada usporite.

Proverite otkucaje srca. Hodanje uzbrdo je dobar način za povećanje nivoa otkucaja srca, bilo da se radi o ljudima manje kondicije ili onima u visokoj formi. Pratite promene u otkucajima, a za to možete koristiti aplikaciju za praćenje otkucaja srca na telefonu ili narukvici za fitnes koja izgleda kao sat.

Ako idete na planinarenje, koristite štapove, jer oni pomažu gornjem delu tela i dobri su za stabilizaciju tokom hodanja nizbrdo.

Hodajte uzbrdo redovno. Tako će vam s vremenom postajati sve lakše i održaćete telo u dobroj formi.

(objektiv.rs/pixabay)

Scroll to Top