San Marino je mikrodržava u Italiji koja se nalazi na severoistočnoj strani Apenina. Njegova površina iznosi 61 kvadratni kilometar, a procenjuje se da u San Marinu živi 32.000 stanovnika.
Prestonica je grad San Marino, a najveći grad je Dogana. San Marino je najmanja republika na svetu. Jedine države manje od San Marina su Vatikan i Monako. San Marino se nalazi na granici regiona Emilija Romanja i Marše i nalazi se na oko 10 kilometara od obale Jadrana, a većinom je brdovit.
Istorija
San Marino je osnovao Sveti Marin koji je sa ostrva Arba u današnjoj Hrvatskoj pobegao u planinu Mon Titano, gde je sagradio crkvu. Smatra se da je grad osnovan 301. godine.
Papstvo je priznalo nezavisnost San Marina 1631. godine. San Marino je pukom srećom izbegao Napoleonova osvajanja jer je bio u dobrim odnosima sa Napoleonom. San Marino je bio neutralan u svetskim ratovima.
San Marino je postao član Saveta Evrope 1988. godine, a Ujedinjenih nacija 1992. godine. Nije član ni Evropske unije ni Evrozone, ali koristi evro kao zvaničnu valutu.
Glavne atrakcije u San Marinu
Ono što dominira u San Marinu jesu tvrđave. Duž Mon Titana se mogu naći tri tvrđave – Gvajta, Cesta i Montale. Svaka od njih ima toranj sa kog se pruža odličan pogled na Apenine, pa čak i na obalu Dalmacije. Najstarija od njih je Gvajta koja je sagrađena 1253. godine, a najviša je Cesta u kojoj se nalazi i muzej drevnog oružja.
Prilikom posete San Marinu, nezaobilazna je Narodna palata (Palaco Publiko), gradska kuća sagrađena u neogotskom stilu krajem 19. veka. Smena straže ispred ove palate je događaj koji privlači brojne turiste.
Jedna od atrakcija jeste i neoklasična Bazilika San Marina koja je sagrađena početkom 19. veka na temeljima romanske crkve iz 4. veka posvećene Svetom Marinu. Unutar nje se nalazi skulptura Svetog Marina, ali i urna sa njegovim ostacima.
San Marino – Muzeji
San Marino je pun muzeja, a najzanimljiviji od njih su Nacionalni muzej sa arheološkim kolekcijama iz raznih perioda, zatim Muzej voštanih figura, u kom se mogu videti figure Adolfa Hitlera, Benita Musolinija, Žakline Kenedi, Galilea Galileja, Leonarda da Vinčija, Abrahama Linkolna i mnogih drugih, zatim Muzej zanimljivosti u kom možete videti npr. nemačku mišolovku s početka 18. veka ili najduže nokte na svetu, pa onda Muzej starih automobila Roso Ferari, Muzej modernog oružja, Muzej poljoprivredne kulture, ali i Muzej novčića i poštanskih marki.
(edukacija.rs/pixabay)
Dodajte komentar