Booking.com
Lifestyle Fitness

Sada i tastature znaju ko ste!

Koje su to situacije u kojima je telo brže od uma?

U svetu tehnologije se pojavila tastatura koja zna ko ste. Prema jednom istraživanju, kompjuteri sada mogu da prate vaše navike pri kucanju i na taj način prepoznaju kog ste pola, i to sa 95,6% tačnosti.


 

Ukoliko fejsbuk može da prepozna lice osobe na fotografijama, zašto onda ne bi tastatura prepoznala ko ste na osnovu pritiskanja tastera?

Ova tehnika se zove dinamika pritiskanja tastera, koja meri bihevioralnu biometriju, tj. meri i prati vašu aktivnost.
Svaki put kada kucate na tastaturi, na desetine hiljada informacija se sačuva i podeli, na osnovu čega se dolazi do zaključka ko je osoba koja koristi tastaturu.

Mere se određeni parametri, o kojima verovatno nikada ne razmišljate dok kucate neki tekst. Funkcije poput vreme leta mere vreme koje prođe između puštanja jednog tastera i pritiskanja drugog, a na primer vreme zadržavanja meri koliko dugo držite prst na određenom tasteru.

Kompjuterski programi, kao što su TypingDNA i ID Control, mere i druge faktore, na primer koliko često pravite greške pri kucanju, koliko puta su određeni tasteri pritisnuti (npr. ALT, CTRL i SHIFT), pa čak i koliko često brišete reči.

Koristeći program ISqueezeU, istraživači su proveli 10 meseci skupljajući podatke o 75 volontera. Otkrili su da je ovaj kompjuterski program pogodio pol osobe koja je kucala u 78% slučajeva. Ispostavilo se i da je vreme između pritiskanja slova N i slova O ključni podatak pri određivanju pola, ali program ne definiše koji pol pritiska te tastere brže ili češće.

Tehnologija na kojoj se zasniva ovaj program postoji još od Drugog svetskog rata, kada je bilo potrebno otkriti da li su telegrafski operateri saveznici ili neprijatelji na osnovu načina korišćenja Morzeove azbuke u porukama.

Oblast forenzičke bihevioralne biometrije, koja je nastala tokom 1970-ih, osim što primenjuje ovu tehniku na tastaturama, koristi je i kako bi identifikovala crte ličnosti na osnovu hoda osobe, njenog glasa, potpisa, pa čak i na osnovu korišćenja kompjuterskog miša.

Sada vam je jasno da se na osnovu različitih podataka može doći do informacija koje naizgled nisu toliko primetne. Ali tehnologija je u sve većem napretku, pa se nemojte začuditi ako sutradan neko o vama zna više stvari nego što ste mislili.

(redinfoportal)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia