Booking.com
Društvo News Srbija

KNJIGA KOJA JE ZAPALILA INTERNET: ROZE I LUTKE SU I ZA DEČAKE

Knjiga koja je savetima za roditelje i vaspitače ZAPALILA SRPSKI INTERNET

Knjiga koja je savetima za roditelje i vaspitače ZAPALILA SRPSKI INTERNET


“Zamislite da Marko i Filip mogu da se zagrle, a da ih niko ne zadirkuje. Zamislite da Filip može da plače na isti način kao Andrijana. Zamislite da Luka može da se igra lutkama… “

Ovako počinje uvodna priča u knjizi “Pružite detetu sto mogućnosti umesto dve”, priručnika za koji izdavač “Kreativni centar” kaže da je namenjen roditeljima, vaspitačima i drugima koji žele da decu odgajaju bez rodnih stereotipa.

Proteklih dana ova knjiga izazvala je ogromnu buru na društvenim mrežema, jer se tiče upravo onih tema u kojima se u Srbiji retko ili veoma obazrivo govori, kao što su između ostalih i ove s početka teksta.

I zgražavanje i odobravanje

Komentari na savete iz knjige u kojima se recimo roditelji ohrabruju da puste dečake da svoje emocije ispoljavaju kroz suze, da je u redu ako se dečak igra svetlucavim krilima, a devojčica “prdež-jastukom” ili da garderobu za dečake biraju i na odeljenju za devojčice i obrnuto… idu od zgražavanja do odobravanja.

@parun_ gospode ko normalan uci svoje dete koga treba da voli? To je spontana reakcija tokom sazrevanja. A ovo u knjizi je nametanje

S druge strane, ima i onih umerenih ili neturalnih koji smatraju da roditelji deci ništa tu ne treba da nameću, već treba da ih puste da se oni sami rodno usmeravaju. Ima i onih koji u knjizi ne vide ništa sporno, s obzirom na to da je reč o priručniku za one koji žele da odgajaju decu bez rodnih predrasuda, dakle, ko takvo vaspitanje ne želi, ne treba tu knjigu ni da kupi.

Foto: Kreativni centar / Promo

Da li je sve ovo ipak previše radikalno za naše podneblje i da li knjiga nameće određene stavove, teško prihvatljive u srpskom društvu, pitali smo izdavača.

– Nema tu reči ni o kakvim bespolnim bićima, promovisanju homoseksualizma niti ima ikakvog savetovanja roditelja na tu temu – izričta je Ljiljana Marinković, direktorka “Kreativnog centra”.

Prema njenim rečima, knjiga je priručnik za one roditelje koji žele da u vaspitanju dece obrate posebnu pažnju na rodnu ravnopravnost, i to, isitče, jasno i piše na korici knjige.

Foto: Kreativni centar / Promo

– Knjiga se protivi vaspitanju koje devojčice zatrpava pričama o šopingu, šminkanju i domaćinstvu, a dečacima nudi nauku, sport i pustolovinu, kao i svim drugim elementima vaspitanja koji stvaraju buduće neravnopravne odnose među polovima – kaže Marinkovićeva.

“Svesno idemo protiv tabua”

Ona još ističe da knjiga “Pružite detetu sto mogućnosti umesto dve” nije prvo štivo iz njihove izdavačke kuće koje je pokrenulo rasprave na neke od tabu tema i time izazvalo lavinu komentara.

Foto: Kreativni centar / Promo

– Kada smo 1994. godine objavili knjigu o konfliktima za decu to je bilo prilično smelo. Sa mnogo zaziranja i danas se gleda na knjige o demokratiji, uzrocima ratovanja, depresiji, seksualnosti, samohranim roditeljima, pa, verovali ili ne, i o menopauzi, usvajanju dece i o brizi o starim ljudima – kaže Marinkovićeva.

A šta knjiga nudi

Knjiga, koju smo pregledali, opisuje konkretne svakodnevne situacije koje, po mišljenju autorki Kristine Henkel i Mari Tomičić, izgledaju sitno i beznačajno, ali u kojima se oblikuju stvarnost i rodna ravnopravnost.

Foto: Kreativni centar / Promo

Svako poglavlje rasvetljava različite aspekte neravnopravnosti – u igri, u izgledu i oblačenju, u jeziku, u drugarstvu, u osećanjima i odnosu prema sopstvenom telu.

Nove uloge za Barbiku i Betmena

Na primer, kako piše, slikovita analiza izgleda Barbike i Betmena jasno izlaže nametnutost rodne orijentacije kod dece. Zato autori imaju predlog kako da se igrate da to izbegnete.

Kreativni centar / Promo

Savet autorki je – stvoriti nove uloge za igračke. Betmen bi, tako, mogao recimo da ide po bet-decu u vrtić, a Barbika bi mogla da ide na prstima (pravljena je tako da joj je stopalo u položaju kao da nosi visoke potpetice) kako bi špijunirala zlikovce.

I dečačke suze su ok

Posebna pažnja ukazana je i na široko uvreženo mišljenje da veliki dečaci ne plaču, jer “plakati znači izgubiti kontrolu”, a to nije za dečake.

Međutim, Henkelova i Tomičićeva ističu da suze i tužna osećanja treba dozvoliti svakom detetu nebitno kog je pola, te pre svega pustiti dečake da plaču i pomoći im da definišu svoje emocije.

About the author

M M

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia