Naučnici su stvorili novu vrstu insulina koja bi mogao sa bude prekretnica u lečenju miliona ljudi sa dijabetesom tipa jedan širom sveta.
Stručnjaci iz SAD, Australije i Kine tvrde da su uspešno osmislili novi tip insulina koji oponaša prirodni odgovor organizma na fluktuacije šećera u krvi i mogao bi da smanji učestalost tretmana sa više puta dnevno na samo jednom nedeljno, piše “Gardijan”.
Trenutno dijabetičari tipa jedan moraju da ubrizgavaju sintetički insulin do 10 puta dnevno. Iako ovi postojeći insulini pomažu u stabilizaciji nivoa šećera u krvi, oni ne mogu da se prilagode naknadnim promenama.
Međutim, u budućnosti, pacijenti će možda morati da uzimaju novorazvijeni insulin samo jednom nedeljno, veruju stručnjaci.
Novi tip inuslina GRI (glucose-responsive insulins) se aktivira tek kada se u krvi nakupi određena količina šećera kako bi sprečio hiperglikemiju. Čim nivo šećera u krvi padne ispod određene tačke, insulin postaje neaktivan kako bi se izbegla hipoglikemija.
Milioni funti izdvojeni su za ubrzanje razvoja novog insulina koji reaguje na glukozu (GRI), navodi “Gardijan”. Istraživački timovi sa Univerziteta Stanford u SAD-u, Univerziteta Monash u Australiji i Univerziteta Zhejiang u Kini su među onima koji su dobili tri miliona funti za šest projekata fokusiranih na stvaranje pametnih insulina.
Dr Tim Hajs, potpredsednik Naučnog savetodavnog panela lečenje dijabetesa tipa 1, rekao je da će ovaj novi izum biti “sveti gral” insulina, prenosi “Ekpress”.
On je izjavio da će inovacija značajno pomoći pacijentima koji trenutno moraju svakodnevno da upravljaju svojim stanjem, balansirajući kontrolu glikemije uz izbegavanje hipoglikemije.
Insulin su pre više od jednog veka 1921. godine otkrili kanadski hirurg dr Frederik Banting i njegov pomoćnik Čarls Best.
Dr Elizabet Robertson, direktorka istraživanja u Diabetes UK, rekla je da će novo rešenje “značajno smanjiti svakodnevne izazove”, kao i poboljšati fizičko i mentalno zdravlje onih koji upravljaju bolešću.