Ren je vrlo lekovita biljka koja ima oštar miris i jak okus. Ljut je i to je glavna karakteristika ove biljke, a uz to tu su i njegova mnogobrojna lekovita svojstva. Koren rena je riznica vitamina C, a sadrži i vitamine B grupe, te minerale kalijum, kalcijum, magnezijum i fosfor.
Ren jača imunološki sistem, potiče probavu i cirkulaciju krvi, smanjuje visoki krvni pritisak i pomaže u zaceljivanju rana. U medicini su ga koristili i drevni narodi, posebno za plućna i kožna obolenja te skorbut; bolest uzrokovanu nedostatkom vitamina C. Ren pozitivno deluje na infekcije mokraćnog sistema i bubrega. Deluje antikancerogeno kod malignih oboljenja u jetri, ždrelu, te debelom i tankom crevu.
Ren za kašalj i prehladu
U slučaju prehlade i neugodnog kašlja, možete napraviti prirodni lek-sirup od rena i meda. Priprema sirupa je vrlo jednostavna.
- U tegli pomešajte 2 kašike rendanog korena rena i 100 g meda
- Ostavite da odstoji nekoliko sati
Sirup možete piti 2-3 puta dnevno i ne smete ga koristiti više od 5 dana. Kod nekih ljudi može nadražiti sluznicu želuca. Ukoliko imate problema sa štitnjačom i bubrezima preporučuje se izbegavanje ove biljke.
Ren ima snažna antibakterijska svojstva. U kombinaciji s medom:
- pomaže u olakšavanju respiratornih problema
- ublažava kašalj i promuklost
- jača imunološki sistem
- ima blagotvorni učinak na sinusitis
Uz to, stimuliše znojenje, pa je odličan i u lečenju groznice.
Ren za grlobolju
U slučaju grlobolje, ren možete pripremiti na još jedan način. U čašu tople vode umešajte kašiku rendanog rena, kašiku meda i nekoliko karanfilića. Ovakvu mešavinu grgljajte nekoliko puta dnevno.
Ren za inhalaciju
Ukoliko imate problema s disanjem ili sinusima, pokušajte s renom i inhalacijom. U vruću vodu stavite komadić rena, prekrijte glavu peškirom i udišite paru. Pomoću ove inhalacije se čiste sinusi i olakšava disanje.
(kiwi.hr/pixabay)
Dodajte komentar