Booking.com
Travel

Rafting Tarom – adrenalinska injekcija za sve generacije

Rafting Tarom - adrenalinska injekcija za sve generacije
Foto: Promo

Tara, reka čudesne lepote koja vijuga između Crne Gore i Republike Srpske, poznata je po svom kanjonu, koji je jedan od najdubljih na svetu, kao i po izuzetnoj čistoći, zbog koje nosi titulu “suze Evrope”. 


Zbilja, sam pogled na ovu vodenu silu izaziva divljenje, ali Tara nudi još jedan užitak koji je omiljen među svim ljubiteljima adrenalinskih sportova – rafting!

Koliko je Tara zahtevna za rafting?

Rafting Tarom je zapravo plovidba u gumenim čamcima niz vodostaj reke, a iskustvo je jedinstveno jer je rečni tok nepredvidiv. U nekim delovima Tara je mirna i pitoma, dok u drugim njene vodene struje i brzaci poprimaju divlje karakteristike. Po međunarodnim rafting standardima, reke se klasiraju na lestvici od 1 do 6 po zahtevnosti savladavanja. 

Rafting na Tari otpočinje ranim prolećem – već početkom aprila, kada se snegovi otapaju, vodostaj raste, struje jačaju, a voda je neukrotiva. Tada je Tara izuzetno zahtevna za savladavanje i rafting se preporučuje samo iskusnim i odvažnim turistima. Kako letnja sezona odmiče, voda se lagano smiruje. Sa broja šest na lestvici Tara u određenim delovima (ne na svim!) pada na trojku, te je splavarenje pogodno i za one manje iskusne i početnike. Sezona raftinga završava se krajem septembra.

Dužina reke je 146km. Rafting ture su raznovrsne – neke su višednevne i kreću sa vrha izvorišta, dok su popularnije one jednodnevne, kada se spust vrši na poslednjih 25 km rečnog toka. Splavarenje Tarom obično traje oko 2 do 3 sata i jedinstveno je iskustvo.

Za koga je rafting Tarom?

Često čujemo pitanje da li je rafting Tara pogodan za decu i pripadnike starijih generacija, ili je samo za mlade ljude u punoj snazi? Odgonetnućemo ovu misteriju.

Kako biste pošli na rafting nije neophodno da imate prethodno iskustvo. Čak i ako ne umete da plivate – ni to nije problem. Bitno je da pravilno nosite zaštitnu opremu i pažljivo slušate instrukcije vašeg skipera, odnosno licenciranog instruktora raftinga. Pre ukrcavanja u čamac bićete podrobno obavešteni o svim mogućim situacijama koje mogu da vas zadese. Objasniće vam kako da držite vesla, kada da sedite, kada stojite, šta da učinite ako upadnete u vodu.

Rafting je preporučljiv za decu – deca treba da borave u prirodi što više. Tokom ovog putovanja deca će boraviti u kampovima u kojima će imati priliku da se druže i sklapaju nova prijateljstva. Razvijaće samostalnost i samopouzdanje. Samouverena i odvažna deca će biti usmerena u pravom pravcu, dok će bojažljiva deca biti ohrabrena. Rafting zahteva timski rad – svi kao jedan, posvećeni rešavanju istog problema, odnosno savladavanju istog izazova. Fizička aktivnost je okrepljujuća za duh i telo, a kod dece će se pozitivno odraziti na celokupno stanje organizma – od jačanja tela do jačanja koncentracije i umnih sposobnosti.

Deca predškolskog uzrasta bez problema mogu da se ukrcaju na splavarenje Tarom, a često i mlađa. Kako ne biste dospeli u neugodnu situaciju da vaše dete ne može da se ukrca – proverite pre polaska starosno ograničenje za klub u koji idete. Pravila u pogledu starosnih granica se razlikuju od jednog do drugog rafting kluba.

Preporuka – idealno bi bilo da deca i odrasli koji nemaju iskustva na rafting prvi put pođu u vreme kada su vode mirnije, a to je period od jula do septembra. Tada je Tara između ocene 3 i 4 po zahtevnosti spusta i jednostavnije je savladati nego početkom proleća.

Šta treba poneti na rafting Tarom?

Kada počnete da se pakujete imajte na umu da vas očekuje boravak u prirodi. Kampovi su sređeni, bungalovi su moderno opremljeni, ali ipak ne idete u luksuzni rizort gde vam je potrebno odelo. Ponesite udobnu, ali i toplu garderobu (na primer aktivni veš ako idete u rano proleće), jer noći čak i tokom leta znaju da budu hladne, a mnogo vremena ćete provesti na otvorenom.

Opremu ne nosite sa sobom – dobićete je na licu mesta. Oprema je nova, odgovarajuća za ekstremne sportove i držaće vas suvim i bezbednim tokom raftinga Tarom. Naravno, bitno je da opremu nosite na način na koji vam skiperi objasne – čak i ako ste iskusni nemojte da se oglušujete o njihova upozorenja – zakopčajte se i zavežite.

Splavarenje se vrši u atestiranim čamcima za rafting, a svi instruktori u kampovima imaju dugogodišnje iskustvo u ovom poslu, kao i licencu Međunarodne rafting federacije. 

Zašto treba otići na rafting Tarom bar jednom u životu?

Razloga da doživite ovo jedinstveno iskustvo ima zaista mnogo, ali izdvojićemo samo neke:

  • Adrenalinska injekcija koja će vas razmrdati i učiniti da se osećate živim
  • Jačanje duha i tela
  • Idealno iskustvo za team buildinge
  • Novo iskustvo koje je zabavno, poučno i stimulativno
  • Steći ćete nove prijatelje ili učvrstiti odnose sa postojećima, sa kojima odete
  • Uživaćete u lepotama netaknute prirode – čistoj vodi, vazduhu i prelepim pejzažima
  • Mogućnost izleta na kanjon Pive i Pivsko jezero u Crnoj Gori
  • Mogućnost posete Nacionalnom parku Sutjeska i jedinoj prašumi u Evropi
  • Spuštanje ziplajnom iznad Pivskog jezera i kanjona Drine
  • Grupna zabava – vožnja kvadova i paintball

Izvor: PRessSerbia

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia