News Sport Srbija Svet

PSŽ je srušio snove Crvene Zvezde na Marakani. Oproštaj od Lige šampiona

Zvezda potvrdila transfer Degeneka i poželela mu sreću

ČASTAN OPROŠTAJ

Fudbaleri Crvene zvezde oprostili su se od Lige šampiona porazom od Pari Sen Žermena sa 1:4 (0:2), pokazavši igrom da su sa pravom ove jeseni bili članovi evropske elite, i to u najtežoj grupi koju je žreb odredio. Ovakav ishod ozvaničio je i kraj međunarodnih nastupa crveno-belih u sezoni 2017/2018, jer je ekipa Vladana Milojevića i pored boda protiv Napolija te čudesne pobede nad vicešampionom Evrope, Liverpulom, u izuzetno jakoj konkurenciji završila na četvrtoj poziciji.

Ostvarili su snove navijača crveno-beli samim plasmanom u elitno nadmetanje, ali kako su u “grupi smrti” prevazišli sva očekivanja, od onog uvodnog remija sa Italijanima preko pobede nad učesnikom prošlog finala, ambicije su bile visoke i pred dolazak bogataša s “Parka prinčeva”. Maštalo se o novom čudu (da li sa pravom protiv tima čija je startna postava 15 puta skuplja od celog Zvezdinog igračkog kadra?), ali… Fudbal je to. Zvezda je to. A i Mika Antić je lepo umeo da kaže “Marš iz mog sokaka ako ne umeš da maštaš”.

Samo, jedno je san. Realnost je, često, drugačija. Dodate tome i odluku škotskog sudije Vilija Koluma da u devetom minutu “ostane nem” kada je Bernat faulirao Milana Pavkova na sredini terena, i – eto pogotka gostiju. Mbape je, naime, prošao pored Stojkovića po levoj strani napada, uposlio na ivici peterca Kavanija koji je rutinski doveo PSŽ u vođstvo.
Pomalo stegnuto je Zvezda ušla u ovu utakmicu, ne onako hrabro i razigrano kao protiv Liverpula, a moćan rival kao što je ekipa trenera Tomasa tuhela to je vrlo brzo sankcionisao. Istina, učinili su to dok su neki igrači crveno-belih od sudije tražili prekršaj nad “herojem protiv Crvenih” ali, svakako – da su “sveci” izuzetno opasan tim, pokazali su (i) pomenutom brzom akcijom.A pokazali i u u 40. minutu. Mbape je sa sredine terena dodao loptu Nejmaru, Brazilac s levog krila prošao jednog, pa drugog čuvara, a kada je bio u kaznenom prostoru, krećući se paralelno s gol linijom “lažnjakom” je bacio golmana Borjana na tlo, a onda, čim mu je prišao i treći čuvar, pogodio mrežu domaćih.
No, tih 0:2 nije pokolebalo ekipu Vladana Milojevića. Izašla je, zapravo, Zvezda na teren u drugom poluvremenu hrabrija i konkretnija. To je već delovalo kao ona ekipa koja je šokirala Liverpul, ona koja je utišala Salcburg (mada, tamo je bilo više “delija” od domaćih navijača), ona ekipa na koju su zvezdaši ponosni i zbog kojih su ove jeseni bili baš radosni.
I, ne samo da se zatresla tada mreža “svetaca”, već je to bilo u jeku desetomintne ofanzive tokom koje se “Marakana” tresla od uživanja zbog igre srpskog prvaka, ali i očekivanja da se čudo dogodi. Ređale su se prilike Bena i Marina, ali… Mreža iza čuvenog Italijana je mirovala. Ne i ona na drugoj strani terena.
Posle tri dobre šanse koje su Parižani stvorili što udarcima s ivice kaznenog prostora, što kontranapadima, posle koškanja između Nejmara s jedne, a Gobeljića, potom i Čaušića s druge strane, u 74. minutu usledio je kratkotrajan muk na našem najvećem stadionu. Di Marija je centrirao iz slobodnjaka sa levog krila, a kod dalje stative najviši u skoku bio je Markinjos, koji je glavom matirao Borjana.
To je bio kraj rezultatske neizvesnosti, a Mbape je na asistenciju Nejmara u 92. minutu postavio konačnih 1:4. Ali, više od samog rezultata bila je važnija igra Zvezde protiv moćnog rivala, igra Zvezde u celosti u elitnom nadmetanju. A svako ko ju je gledao uživo na najvećoj sceni, i svako ko ju je pratio uz male ekrane, može da bude saglasan sa istinom – povratak u elitu ekipa sa Marakane je obeležila hrabrim, dobrim nastupima. Da, bilo je teško u Parizu, ni u Napulju nije bilo lako, ali četiri boda u “grupi smrti”, pa i ovaj hrabar, na momente izvrstan nastup protiv PSŽ-a, svedoče samo o jednom: Zvezda se vratila tamo gde joj je i mesto.

Crvena zvezda – PSŽ 1:4 (0:2)

(Gobeljić 56 – Kavani 9, Nejmar 40, Markinjos 74, Mbape 90+2)
Beograd – Stadion: Rajko Mitić; Gledalaca: 50.000; Sudija: Vili Kolum; Žuti kartoni: Borjan, Pavkov, Stojković – Kehrer, Bernat

Crvena zvezda: Borjan – Stojković, Gobeljić, Degenek, Rodić – Jovančić, Čaušić – Ben, Marin (od 86. Joveljić), Simić (od 72. Ebisilio) – Pavkov (od 72. Boaći)
PSŽ: Bufon – Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat – Verati (od 83. Rabio), Markinjos – Mbape, Nejmar, Di Marija (od 88. Draksler) – Kavani