Novo istraživanje je pokazalo da deca koja se često hvale zbog inteligencije češće varaju na ispitima.
Istraživanje se oslanja na studiju koju je sproveo Carol Dweck koji je 40 godina proučavao decu i dokazao da deca koja su hvaljena zbog uloženog truda, a ne zbog sposobnosti imaju veće šanse za uspeh jer su više motivisana.
Ako deca veruju da njihova inteligencija može da se razvija, a ne da je data i nepromenljiva, lakše će se suočavati s preprekama, tvrdio je Dweck.
Poslednje istraživanje pokazalo je da deca koja se hvale isključivo zbog inteligencije, a ne zbog truda češće varaju kako bi postigli cilj i opravdali to što se od njih očekuje da uvek budu najbolji.
„Naše istraživanje otišlo je dalje i pokazalo da šteta nastaje ne samo u domenu motivacije, nego i u moralnom domenu. Takve pohvale ‘teraju’ dete da vara kako bi nešto postigao“, rekao je koautor studije psiholog Gail Heyman.
Istraživanje je provedeno među 300 dece. Jedna grupa je hvaljena zbog inteligencije, druga zbog truda, dok treća grupa nije nikako pohvaljena.
Deca su zamoljena da ne varaju na ispitu, a nakon što su ostala sama u ispitnoj sali, ona koja su dobijala pohvale zbog inteligencije, varala su i pokušala doći do odgovora koji su se nalazili na drugom stolu.
Koautor istraživanja Kang Lee naglašava da se detetu treba uputiti prava pohvala koja se odnosi na njihov trud te da deca kojima se stalno govori da su pametna će verovatno više osećati pritisak da stalno urade dobru stvar i budu najbolji, što može dovesti i do varanja.