Na listi evropskih gradova koje vredi obići trebalo bi da se nađe i Dižon – šarmantna prestonica francuske regije Burgonja i departmana Zlatna obala (Côte-d’Or).
Dižon nudi spoj vrhunske gastronomije, bogate istorije i autentičnog francuskog duha, a uz sve to je izuzetno dostupan – smešten je na samo sat i po vožnje brzim vozom od Pariza.
Ovo je grad u kome su senf i crna ribizla podignuti na nivo umetnosti, a vino i kamen svake ulice pričaju vekovnu priču.
Grad nepogrešivih ukusa
Dižonski senf nastao je još u srednjem veku, kada su lokalni proizvođači počeli da usavršavaju tehniku mešanja samlevenih semenki slačice s kiselinom od zelenog grožđa, umesto tradicionalnog sirćeta.
Ova formula dala je glatkiji, sofisticiraniji ukus koji je brzo stekao popularnost, prvo među plemstvom, a zatim i širom Evrope. Do danas, ovaj recept ostaje simbol francuskog gastronomskog nasleđa.
Osim senfa, Dižon nudi bogat spektar lokalnih specijaliteta – od kremastih sireva i tradicionalnih jela s vinom do neizostavnih gulaša poput boeuf bourguignona.
Tržnice i restorani prepuni su svežih sastojaka, a u obrocima se ovde uživa – svaki zalogaj nosi priču, ritam i poštovanje prema hrani. Bilo da ručavate u bistroima sa stolnjacima na kockice ili u restoranima sa zvezdicama, u Dižonu je ukus uvek – nepogrešiv.
Šetnja kroz vreme
Jedan od najvećih aduta Dižona su njegove krivudave, kamenom popločane ulice, koje izgledaju kao da su iskočile iz neke bajke.
Posebnu pažnju treba obratiti na Rue de la Liberté – glavnu ulicu koja povezuje stare trgove, vodi do Trga oslobođenja (Place de la Libération) ispred Palate vojvode od Burgonje, i prepuna je prodavnica, butika, pekara, apoteka i radnji specijalizovanih za lokalne proizvode.
Ova ulica, datirana još iz 18. veka, simbol je spoja istorije i savremenog gradskog života.
Sve vrvi od kulture i života
Iako duboko ukorenjen u srednjovekovnu prošlost, Dižon danas živi punim plućima kao savremeni grad sa bogatim kulturnim sadržajem i živom umetničkom scenom. Njegovi muzeji, među kojima se izdvaja Muzej lepih umetnosti smešten u nekadašnjoj palati vojvoda od Burgonje, čuvaju neka od najvrednijih umetničkih dela severne Francuske, ali i privlače savremene postavke i internacionalne izložbe.
U gradu se tokom godine organizuju brojni festivali – od filmskih i muzičkih do gastronomskih i vinskih, a ulični umetnici, koncerti na trgovima i večernji performansi daju mu dinamiku i ritam modernog evropskog grada.
Dižon nije mesto koje je ostalo zarobljeno u prošlosti – naprotiv, on je primer kako se nasleđe može negovati bez gubitka tempa sa savremenim svetom. Ovaj balans između istorije i sadašnjosti čini ga idealnim mestom za one koji žele više od razgledanja – iskustvo koje se pamti i vraća.
Grad u kome je rođen Ajfel
Malo ko zna da je upravo u Dižonu rođen Gistav Ajfel, čuveni konstruktor koji je svetu podario Ajfelovu kulu, simbol Pariza i cele Francuske.
Pre nego što je dizajnirao to svetsko čudo, Ajfel je projektovao i gradsku pijacu u Dižonu, ostavljajući tako pečat i u svom rodnom mestu.
Ova veza s jednim od najpoznatijih imena francuske istorije dodatno pojačava značaj Dižona kao mesta koje je iznedrilo umetnost, nauku i arhitekturu.
(24sedam.rs/pixabay)