fbpx
Booking.com
Home » Entertainment » Pre 48 godina, ovaj grad u Peru-u je nestao, a mnogi i ne znaju ni da je postojao
Entertainment Travel Zanimljivosti

Pre 48 godina, ovaj grad u Peru-u je nestao, a mnogi i ne znaju ni da je postojao

Uverite se i sami…


Blogerka koja je posetila peruanski grad Jungej, koji je doslovno nestao 1970. godine, svedočila je sablasnoj tišini koja je ovde ostala posle najveće katastrofe u istoriji ove zemlje.

Emili Blor posetila je mali grad u planinskoj oblasti Perua, koji je kompletno uništen nakon razornog zemljotresa od 8 stepeni Rihterove skale.

Pre 48 godina, ovaj grad u Peru-u je nestao, a mnogi i ne znaju ni da je postojao
Foto: Jungej / thinkstock

Sve se dogodilo 31. maja 1970. godine u 15:23 po lokalnom vremenu dok je stanovništvo gledalo utakmicu Mundijala. Zemljotres je kompletno uništio oblast od 83 hiljade kvadratnih metara i destabilizovao glečer koji se nalazio visoko u planini iznad grada, zbog čega je 10 miliona kubnih metara leda, stenja i snega pojurilo niz planinu brzinom od 120 milja na sat. Jungej i većina njegovih stanovnika su poginuli na mestu, a samo nekolicina njih je preživelo tako što se popelo na brdo na kojem se nalazi lokalno groblje.

Poginulo je preko 25.000, ljudi koji su ostali sahranjeni ispod leda i stena zbog čega se čitava ova zemlja danas smatra nacionalnim grobljem.
Pre 48 godina, ovaj grad u Peru-u je nestao, a mnogi i ne znaju ni da je postojao
Foto: Jungej / thinkstock

Jungej nije previše poznat, čak ni onima koji putuju po Peruu. Nisam mnogo toga znala o ovom gradu dok nisam došla da ga obiđem. Kada smo stigli u nekadašnji grad, danas mirnu poljanu, nedostatak infromacija me je još više iznenadio. Kako je jedan tako katastrofalan događaj ostao nepoznat svetu?“, pita se blogerka – “Bila sam potpuno slomljena dok sam hodala masovnim grobljem i ostacima grada. Sve što je od grada ostalo su četiri palme, zidovi crkve, autobus izvrnut u zemlju, i groblje koje i dalje leda na grad. Neko ko ovde prolazi nikada ne bi pretpostavio da je čitav jedan grad pod zemljom.“

Nekoliko godina nakon zemljotresa preživeli su osnovali novi Jungej, koji je prelep grad, pun palmi i cveća. Nekoliko spomenika svedoče o istoriji starog grada, pa je više očigledno da lokalci nikako nisu zaboravili žrtve.

Novi Jungej se nalazi dva kilometra severnije od starog.

 

 

(b92)

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodaj komentar

Klikni ovde da postaviš komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE MARTINA VRBOS – ZAŠTO MI NE DAŠ DA TE VOLIM

Naučite Italijanski sa Nevenom!

italijasnki jezik

Vremenska prognoza

RADIO “KOLUBARA”, – slušajte besplatno kvalitetan radio na internetu

RADIO KOLUBARA

LAJKUJTE NAŠU FACEBOOK STRANICU!

Booking.com

All Topics

Prijatelji sajta


BG online

 

class=

Iskoristite stalne popuste-Ulepšajte se!
ageless

RSS NEVEROVATNE PONUDE DANA:

REZERVIŠITE SMEŠTAJ BRZO I POVOLJNO!



Booking.com

PRessSerbia-logo

PRessSerbia© 2022.

Ukoliko imate bilo kakvu sugestiju, savet, pitanje ili želite saradnju možete nam se obratiti putem emaila: office@pressserbia.com

PRess Serbia