Nema dileme da je pranje ruku najvažnija higijenska navika. Pogotovo u sezoni prehlada i virusa. I da je, ukoliko želimo da se zaštitimo što je više moguće od virusa i bakterija, prvi korak upravo dobra higijena ruku.
Na našim rukama se najviše akumuliraju prljavština i bakterije.
Važno je znati da za pravilno pranje ruku nije nužno koristiti vrelu vodu. Čak i mlaka ili blago topla voda može obaviti posao.
Ipak, postoje neke uobičajene greške koje ljudi često prave kada je u pitanju ova higijenska praksa:
Nedovoljna količina sapuna
Bitno je koristiti dovoljno sapuna prilikom pranja ruku. Veličina jedne kovanice je obično dovoljna, kada je u pitanju tečni sapun.
Nedovoljno pranje
Ruke se tokom dana dodiruju sa mnogim površinama koje mogu biti nosioci zaraze. Pranje ruku sapunom i vodom je odličan način zaštite. Ako nije moguće koristiti sapun, dezinfekcijska sredstva su dobra alternativa. Ruke treba dobro isprati i osušiti nakon pranja.
Nedovoljno pranje površina ruku
Bitno je ne zaboraviti pranje pod noktima, pregibima među prstima i drugim delovima ruku. Preporučljivo je i da se nokti redovno skraćuju kako bi se smanjila mogućnost zadržavanja virusa.
Nedovoljno vreme pranja
Pranje ruku treba da traje oko 20 sekundi kako bi se uklonili virusi i bakterije. To obavezno imajte na umu kada sledeći put budete prali ruke.
Nedovoljno ispiranje
Nakon pravilnog pranja ruku, bitno je dobro ih isprati ispod mlaza čiste vode, kako bi se sapun potpuno uklonio sa kože i smanjio rizik od iritacija kože.
(sd.rs/pixabay)