U svakodnevnom životu i radu sa drugim ljudima često nailazimo na izazove. Na kraju, mnogi od nas se nađu u situaciji kada je potrebno ispraviti ponašanje bliskih osoba ili kolega. Međutim, pre nego što uputite kritiku, zastanite na trenutak.
Razlika između povratnih informacija i kritike
Povratne informacije i kritika se često mešaju, ali psiholog Kris Maki ističe da su to dve različite stvari.
– Povratne informacije su uglavnom informacija koja se daje s pozitivnom namerom, dok kritika nosi negativnu konotaciju i može uključivati određeni nivo osuđivanja – objašnjava on.
– Kada se nešto iznese na grub način i ljudi se osećaju osuđivano ili neodobreno, preusmeriće svoj fokus na odbranu umesto na slušanje – naglašava Kris i dodaje da je lako primetiti kada neko postane defanzivan ili obeshrabren, što je znak da treba promeniti pristup.
– Umesto toga, komunikacija treba biti usmerena na motivaciju i uticaj. Iako razgovori mogu biti o teškim temama, treba ih predstaviti kao situaciju u kojoj svi dobijaju, kako bi se sve percipiralo kao saradnja, a ne napad – naglasio je.
Kako koristiti prave reči
Postoji nekoliko trikova koji mogu pomoći u postizanju promena. Kris preporučuje da se izbegavaju emotivne reči i etikete poput “lenj” ili “loš”. “Ako preuveličavate ili okrivljujete osobu koristeći emotivan jezik, ona će se isključiti, jer će prioritet postati da izađe iz situacije neosakaćena,” objašnjava on.
Umesto toga, koristite pozitivan ton i “ja” izjave. Recite nešto poput: ‘Pominjem ovo jer sam primetio da se dogodilo to i to’, umesto: ‘Vidi, opet si to uradio’,” kaže.
Takođe, budite jasni u vezi sa željenim ishodom i proverite da li je vaša poruka shvaćena. Zamolite ih da ponove ono što ste rekli kako biste bili sigurni da su pravilno razumeli.
Davanje povratnih informacija na poslu
Povratne informacije zaposlenima su jedna od najčešćih situacija u kojima dobre povratne informacije mogu poboljšati produktivnost i moral. Menadžeri mogu davati dobre povratne informacije javno ili privatno. Međutim, kada postoji problem, treba ga rešavati nasamo.
Kris takođe naglašava da je važno uzeti u obzir okolnosti osobe.
– Možda ta osoba trenutno prolazi kroz nešto stresno što utiče na njen rad. Ako nije u stanju da sarađuje, možda neće moći da primi povratne informacije na pravi način. Zato se postarajte da je pravi trenutak – ističe on.
Povratne informacije deci
Psiholog dr Majkl Kar-Greg naglašava da i deca uče i razvijaju se kada odrasli procenjuju njihovo ponašanje i daju konstruktivne komentare. Ipak, s malom decom treba biti posebno obazriv. Nikada ne koristite uvrede, čak ni u šali, upozorava on.
Takođe, vreme je ključno.
– Ako dajete manje povratne informacije, ‘odmah’ je najbolje vreme, jer odlaganje može omogućiti lošim navikama da se ukorene. Međutim, za ozbiljnije povratne informacije, bolje je naći vreme koje odgovara detetu – objašnjava on.
Kako dati povratne informacije partneru
Dr Kar-Greg ističe da parovi treba da izdvoje vreme za deljenje svojih pritužbi, ali da to mora biti mirno i s poštovanjem.
– Slušajte jedni druge i postarajte se da deca vide kako to funkcioniše – dodaje on. Kris ističe da je važno da pozitivne afirmacije prevagnu nad pritužbama.
– U suštini, bilo u braku ili na poslu, bolje ćemo funkcionisati ako smo prethodno davali pozitivne povratne informacije – zaključuje on, a prenosi 24sata.hr.
(24sata.rs/pixabay)