Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Posle neuspešnog ulepšavanja, na – lečenje!

Posle neuspešnog ulepšavanja, na - lečenje!

Profesorka Lidija Kandolf Sekulović o mogućim rizicima podvrgavanja estetskim tretmanima: Nestručno urađeni hemijski pilinzi mogu da naprave ožiljke, posle trajne šminke često se javljaju alergijske reakcije…


Nije retkost da oni koji pokušavaju da se ulepšaju i podmlade iz kozmetičkog salona odlaze pravo kod lekara specijaliste, kako bi sanirali štetu koja je nastala na licu i telu. Loš kvalitet preparata i nedovoljna obučenost kadra su glavni razlozi što se umesto željenog efekta pojavljuju ožiljci, rane i virusne infekcije koje mogu da nastanu nakon hemijskih pilinga, botoksa i mezoterapije, koji se rade van lekarskih ordinacija.

U intervjuu, za “Novosti”, profesorka Lidija Kandolf Sekulović, načelnik Odeljenja za kožne i polne bolesti Vojnomedicinske akademije, upozorava da je izuzetno važno upoznati se sa svim mogućim rizicima pre svake intervencije na koži, ali i dobro se raspitati za stručnost, uslove rada onoga kome poveravate svoje telo.

– Problem je što ove procedure nisu dovoljno zakonski regulisane, pa se ne zna sa sigurnošću ko, kada i kako može da ih izvodi – kaže prof. Kandolf. – Sve više žena i muškaraca podvrgava se tretmanima iz domena dermatologa ili hirurga plastičara, kod osoba bez kvalifikacija, samo zato što je u tom slučaju cena zahvata niža.

* Od čega sve zavisi da li će medicinski estetski tretman da bude uspešan?

– Uspeh bilo kakve intervencije zavisi od toga ko je obavlja, gde i kakvim preparatima. Zbog pristupačnije cene, mnogi se odlučuju za neproverene salone, gde se često ubrizgavaju preparati gotovo nepoznatog sastava. Zato najpre treba proveriti da li je preparat koji se nudi registrovan u Agenciji za lekove. Preporuka je da se za pojedine intervencije potpiše pristanak i urade fotografije pre i posle zahvata. Čak i za klasičan tretman čišćenja lica, potrebno je znati kod kojih osoba ovakav tretman treba sprovoditi, a koga treba poslati kod dermatologa na lečenje. Do sada se vrlo površno pristupalo tim stvarima kod nas, zbog čega je trenutno u toku unapređenje zakonske procedure u oblasti estetskih intervencija.

OD BOTOKSA MOŽE DA SE SPUSTI KAPAK* O čemu treba razmisliti pre ubrizgavanja tkz. botoksa? – Kod botulinskog neuromodulatora koji se ubrizgava u cilju podmlađivanja, najpre treba proveriti da li je registrovan i da li postoji oznaka provere kvaliteta na proizvodu. Bez toga ne možete znati da li nešto što treba da ima 10 jedinica zapravo ima 20. To može da dovede do prevelike paralize mišića, asimetrije lica i “padanja” kapaka ili usne. To se takođe dešava i kada je preparat u redu, ali se botoks ubrizga u pogrešnu tačku. Neželjeni efekat traje koliko i sam efekat botoksa, a to je nekoliko meseci.

* Koje tretmane lica mogu da rade kozmetičari, a za koje je potreban lekar?

– “Gruba” podela jeste na površinske intervencije koje rade obučeni kozmetičari, i invazivne, koje rade lekari specijalisti. U prvu grupu ubrajaju se nega lica, maske, klasičan tretman čišćenja, mikrodermoabrazija i površinski pilinzi. Sve ostalo, što ide dalje od najpovršnijeg, rožastog sloja kože, ubraja se u invazivne tretmane. To su, na primer, dublji hemijski pilinzi koji spadaju u domen medicinskih i intervencije koje podrazumevaju ubrizgavanje različitih supstanci (hijaluronska kiselina, botulinski toksin, mezoterapija iglom).

* Da li je i trajna šminka kozmetički tretman?

– To je zapravo ubrizgavanje boja u površni sloj kože, slično kao i kod tetovaža. Najčešći problem sa kojim se susrećemo jesu alergijske reakcije u vidu crvenila i otoka tog dela tela, stvaranja granuloma na mestu primene pigmenta, kao i ožiljaka koji se potpuno nepredvidivo mogu javiti na mestu primene. Budući da takvi pigmenti dugo ostaju u koži, reakcije mogu na duže staze da prave probleme. Ono što je specifično jeste da takva reakcija često ne može da se predvidi. Možete da radite proceduru više puta, pa da se tek posle 15. puta pojavi reakcija. Koža na rubovima kapaka je svakako najtanja i najosetljivija za bilo kakve intervencije, pa i kada je u pitanju trajna šminka.

* Koliko često hemijski pilinzi izazivaju neželjene reakcije?

– Osim neželjenih reakcija nakon hemijskih pilinga koje nastaju nakon nestručno urađenog tretmana, problemi najčešće nastaju kada se pacijent ne pridržava stručnih saveta. Oni podrazumevaju čuvanje od sunca zbog različitih dispigmentacija, izbegavanje sauna, bazena i aktivnosti koje mogu da dovedu do infekcija, jer je uklonjena barijera kože. Može da dođe do reaktivacije herpes virusa, sa pojavom virusne infekcije koja se širi na čitavu kožu lica. Kada se radi o dubljim pilinzima, može da dođe do stvaranja novih ožiljaka. Toga treba biti svestan pre nego što se odlučite na tretman.

* Koje komplikacije stvaraju tzv. fileri?

– Kod filera je jako važan kvalitet, jer postoji mnogo slučajeva kada primenjeni preparati nisu registrovani u Evropskoj uniji i Srbiji, već su uvezeni iz nerazvijenih zemalja, bez sprovedene kontrole kvaliteta. Tada se pojavljuju otok, crvenilo, svrab i bol, koji ponekad zahtevaju višemesečno lečenje. Osim toga, može da dođe do nekroze tkiva, ukoliko filer nije stavljen na pravo mesto i krvni sud je pritisnut. U tom slučaju, dolazi do stvaranja rana i ožiljaka, što je jedna od najtežih posledica.

* O čemu treba voditi računa kada su u pitanju hijaluron i mezoterapija?

– Kada se uradi sa proverenim preparatima, hijaluron se normalno razgrađuje nakon nekoliko meseci. Ipak, postoji rizik od stvaranja granuloma, odnosno sitnih utvrdnuća na mestima uboda, jer tkivo reaguje na supstancu koja je ubrizgana. Tu se primenjuje tzv. hijaluronidaza, koja može da “razgradi” ovakav granulom. S druge strane, mezoterapijom se supstance ubrizgavaju direktno u derm, zbog čega postoji rizik da imunološki sistem reaguje, da se stvori crvenilo, otok ili infekcija.

* Kako i koliko dugo se leče ovi problemi?

– Za alergije, propisuje se terapija kortikosteroidima, koja se primenjuje sistemski ili lokalno. Čak i kod najjednostavnijih kozmetičkih procedura, koje su na najpovršnijem sloju kože, mogu da se jave kontaktne alergijske reakcije na preparate koji se koriste. Reaktivacija herpes virusa zahteva antivirusne lekove, a primena antibiotika indikovana je kod bakterijskih infekcija. Ako je problem nastao zbog neproverenog preparata i sintetskih materijala koji se stavljaju, neželjene reakcije mogu da traju sve dok se materijal ne resorbuje u telu, te lečenje traje mesecima. Slično je i sa pigmentacijama koje mogu nastati posle hemijskih pilinga, koje se moraju tretirati mesecima.

PIGMENT IZBLEDI, ALI NE NESTANE

* Često se zaboravlja da je uklanjanje trajne šminke često problematičnije od samog šminkanja?

– Skidanje trajne šminke je slično kao skidanje tetovaže. Kad stavite pigment i nakon toga hoćete da ga uništite, potrebno je da se on resorbuje u samom tkivu, odnosno dermu. Kod trajne šminke, to nikada nije moguće u potpunosti. Pigment može da izbledi, ali ne može da nestane. Ukoliko se radi o obrvama, potrebno je znati da dlaka na nekim mestima najčešće potpuno prestaje sa rastom. Kada se boja stavlja samo na površni sloj kože, to se isperuta i nestaje.

Foto: Print Screen

Izvor: PRessSerbia/Novosti

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia