Booking.com
Lifestyle Saveti

Pobedite nesanicu i isprekidan san

OSOBINE "NOĆNIH PTICA": Znaci koji ukazuju na to da vaš mozak bolje radi kada padne mrak

Ako dugo ne možete zaspati ili vam je san isprekidan onda vas muči nesanica. Nesanicu mogu izazvati višak šećera u krvi, neodgovarajući nivo hemoglobina ili poremaćaj funkcije štitaste žlezde.


Na dobar san negativno utiču i osećaj razdraženosti, osećaj straha i ugroženosti, depresija, konflikti na poslu i u porodici; Takoðe, loše mogu uticati i nikotin, kofein, alkohol, neuredni radni ritam.

Ako se u organizmu poremeti balans važnih hranljivih sastojaka, pre ili kasnije nastaće smetnje sa spavanjem, što može imati ozbiljne poledice. Dobar san potpomaže hrana bogata vitaminima, mineralima, oligoelementima i aminokiselinama. Treba izbegavati preraðenu i konzervisanu hranu i uzimanje kojekakvih sredstava za uspavljivanje. U organizam treba unositi: belu ribu, meso, integralne žitarice, krompir, banane, mleko, jaja, med i zeleno lisnato povrće.
Odraslim osobama večera nije neophodna, jer preopterećen želudac, ali i pregladnelost ne doprinose dobrom snu. Važno je i vreme večere. Ne bi trebalo jesti posle 19 čaova. Naravno to se ne odnosi na trudnice, dojilje, decu i osobe koje se bave teškin fizičkim poslovima.
Večera odraslih trebalo bi da se sastoji od tople supe od povrća, zatim jela od povrća (artičoke, spanać i sl.) Potom šolja toplog mleka ili jogurta sa kašikom pivskog kvasca koji je bogat magnezijumom, esencijalnim aminokiselinama, cinkom. Pivski kvasac pomaže u lečenju bolesti koje nastaju usled nedostatka vitamina B1, B2, B6 i biotina – neuroza, nesanice i stresa.
Večera se ne propručuje i zbog toga što se uveče uneta hrana u organizam pretvara u masti koje se talože na butinama, stomaku i zadnjici.
Možemo zaključiti da se posle lagane večere najbolje spava. Šolja toplog mleka sa medom je čudesan podsticaj za lagan san. Dobar je i sveže ceðen sok od jabuke i narandže sa kašičicom meda, kao i sok od limuna zaslaðen medom.
Protiv stresa dobro deluju ugljeni hidrati, jer ljudi skloni depresiji i napetosti imaju niske nivoe serotonina.Kad mozak dobije više serotonina, raste raspoloženje i osoba je opuštenija.
Ugljene hidrate treba unositi sa šoljom biljnog čaja (od valerijane ili lipe) zaslaðenog medom. U periodu nesanice i stresa izbegavati upotrebu jakih čajeva, alkohola, kafe i gaziranih napitaka.

 

 

Izvor: zalogaj

About the author

Aleksandra J.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia