Booking.com
Zanimljivosti Društvo Srbija

Plata je 700 EVRA, a nema ko da radi! Zašto u Srbiji niko ne želi ovaj posao?

novac

Privatni sektor u Srbiji vapi za radnicima, a kao najveći problem se navodi to što su zaposleni nezadovoljni visinom zarade


 

Koliko je situacija alarmantna, ukazuje to da zbog nedostatka zaposlenih u popodnevnim satima na odeljenju delikatesa i suhomesnatih proizvoda u jednom poznatom trgovinskom lancu kupce nema ko da usluži. To je i istaknuto na obaveštenju da potrošači ne bi čekali i zapitkivali hoće li se neko smilovati da dođe i usluži ih.

I putarska preduzeća kubure sa radnicima, pa srpske puteve umesto jedrih mladića asfaltiraju penzioneri.

– Već smo počeli da se hvatamo za glavu zbog nedostatka radnika. Imamo posla, ali nema ko da radi. Ni sami ne znamo kako izlazimo na kraj sa rokovima – kaže vlasnik jednog putarskog preduzeća.

Ni na građevini situacija nije ništa bolja. Zbog nedostatka radnika, zgrade i druge objekte po Srbiji počeli su da zidaju radnici čak iz Albanije.

Ugostiteljski objekti takođe imaju veliki problem zbog nedostatka radnika, pa oni koji zasad ne planiraju da promene posao, a lojalni su gazdi, ili je reč o njihovom objektu, rade po ceo dan, i to uglavnom sedam dana u nedelji.

– Mi već mesecima tražimo roštilj-majstora. Svi su, posebno sad tokom leta, otišli da rade ili na more, u Hrvatsku ili Crnu Goru. Iako nudimo platu od 700 evra, neće ni da čuju za to, jer van Srbije zarade najmanje dvaput toliko. Zato nas dvojica radimo od 7 ujutro do 22. Tokom dana se podelimo, pa dok je jedan za roštiljom, drugi razvozi porudžbine. Pitamo na svakom ćošku za roštilj-majstora, a jedini odgovor koji dobijamo jeste da ćemo pre dobiti sedmicu na lotou nego što ćemo naći roštiljdžiju – kažu dvojica vlasnika jedne roštiljnice u Beogradu.

Roštiljijada počinje večeras

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), navodi da je razlog nedostatak radne snage to što nam radnici zbog veće zarade i boljih uslova rada odlaze u inostranstvo. Ona ističe da je jedno od ključnih rešenja za ostanak radnika u Srbiji – povećanje plata.

– Niko sa 30.000 dinara ne može da živi u Srbiji. Zato i odlaze. Radnike možemo da zadržimo ako im povećamo plate – navodi sagovornica.

Međutim, Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije navodi da naša privreda još ne može da podnese znatno povećanje plata, koje bi, prema njegovim rečima, sigurno zadržalo radnike u Srbiji.

– Država može da poveća plate u javnom sektoru, ali ne i u privatnom, gde vlada tržišna konkurencija. Naši poslodavci nisu u stanju da radnike plaćaju više, a oni odlaze tamo gde su zarade dobre. Međutim, ni na zapadu nije sve med i mleko. I tamo ljudi rade po nekoliko poslova kako bi pristojno živeli – navodi Atanacković.

Traže se 184 vozača, PLATA JE 65 HILJADA!

Nema ko da vozi autobuse

Ranka Savić iz ASNS-a navodi da je alarmantna situacija i u saobraćajnim preduzećima.

– Sve je manje i vozača u Srbiji, pa u velikim saobraćajnim preduzećima maltene nema ko da vozi. Mnogi su otišli u inostranstvo, gde zarađuju znatno više… Inače, Nemačka je u prethodnim mesecima samo radnicima sa naših prostora dodelila čak 30.000 radnih dozvola. Naša zemlja kao da nije svesna problema, a ako se nešto hitno ne preduzme, situacija će biti još gora – navodi Savićeva.

Iz resornog ministarstva saopšteno da će prosečna decembarska plata u Srbiji biti iznad 500 evra, kao i da dolaze najbolje godine po pitanju ekonomskog rasta i razvoja.

– U prvih sedam meseci ove godine suficit je 48,5 milijardi dinara, a planirali smo deficit, apsolutni uspeh – rečeno je iz ministarstva finansija.

Rečeno je da će u naredne dve ili tri nedelje najverovatnije biti odlučeno o povećanju minimalne cene rada, a da je krajnji rok za to do 15. septembra.

– Očekuje se značajno povećanje – rečeno je o minimalnoj ceni rada.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ALO

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia