Bali je jedno od najpopularnijih turističkih odredišta na svetu, poznat po prelepim plažama, bogatoj kulturi i jedinstvenim prirodnim lepotama. Međutim, kako bi se očuvala kulturna baština ostrva i obezbedio održiv turizam, uvedena su pravila za posetioce.
Jedna od glavnih tačaka je očuvanje poštovanja balijskih običaja, naročito na verskim i svetim mestima. Turistima je zabranjen ulazak u hramove ili svete oblasti bez odgovarajuće balijske odeće.
Takođe, žene koje imaju menstruaciju ne smeju da uđu u ove oblasti, čime se poštuju tradicija i religiozna pravila. Pored toga, turistima je zabranjeno penjanje po svetim drvećima i spomenicima, kao i pravljenje neprimerenih ili nagih fotografija na verskim mestima.
Očekivanja u pogledu odeće i ponašanja
Takođe, propisana je i odgovarajuća odeća i ponašanje u svim javnim prostorima. Posetioci Balija moraju nositi skromnu odeću prilikom posete hramovima, restoranu, prodavnicama i drugim javnim mestima.
Nepristojno ponašanje, uključujući psovanje, izazivanje smetnji ili bilo kakvo nepoštovanje lokalnog stanovništva, zabranjeno je. Dodatno, deljenje govora mržnje ili dezinformacija na društvenim mrežama je takođe zabranjeno.
Turistička taksacija i održiva praksa
Bali je implementirao i obaveznu turističku taksu od 150.000 indonežanskih rupija (oko 9 evra) koju svi međunarodni posetioci moraju platiti kako bi podržali projekte očuvanja i održivosti. Oni koji ne plate ovu taksu neće imati pristup atrakcijama, a prekršioci mogu biti suočeni sa pravnim posledicama.
Vlast Balija takođe planira uvođenje dodatne dnevne takse, koja bi mogla da bude slična taksi za održivi razvoj koja se plaća u Butanu.
Na Baliju se već duže vreme suočavaju sa izazovima prekomernog turizma i potrebom za balansiranjem između očuvanja prirodnih i kulturnih resursa i turističkog razvoja.
Ekološke odluke: kraj za plastiku
U okviru novih pravila, Bali je postavio i stroge ekološke smernice. Zabranjena je upotreba jednokratnih plastičnih materijala, kao što su plastične kese, stiropor i plastične slamke.
Takođe, zabranjena su pića pakovana u plastici. Ove mere su deo šire strategije očuvanja prirodne baštine ostrva i smanjenja negativnog uticaja turizma na životnu sredinu.
Izvor: PressSerbia/TU Magazine