Sledeći put kad uzmete flašu vode, proverite broj na dnu.
Brojevi utisnuti na dnu plastične flaše kriju važne informacije o tome koliko je plastika sigurna (ili opasna!) za vaše zdravlje, piše Citymagazine.si. Naime, neke vrste plastike mogu da ispuštaju štetne hemikalije koje su povezane s hormonalnim poremećajima, problemima s jetrom, pa čak i rakom.
Svaka plastična boca ima broj od 1 do 7 koji označava materijal od kojeg je napravljena i njenu bezbednost.
Najsigurnija plastika je 2 (HDPE) i 5 (PP); relativno sigurna za jednokratnu upotrebu 1 (PET) i 4 (LDPE), a plastika koju treba izbegavati označena je brojevima 3 (PVC), 6 (PS) i 7 (PC).
Evo šta treba da znate o svakom od njih:
1. PET ili PETE (polietilen tereftalat) – JEDNOKRATNA UPOTREBA: Ovaj broj se nalazi na flašama za vodu, sokove, gazirana pića, pakovanjima za soseve i prelive. Bezbedno je da ih koristite samo jednom. Ponovna upotreba može dovesti do ispuštanja antimona, otrovnog metala, i nakupljanja bakterija.
2. HDPE (polietilen visoke gustine) – SIGURAN IZBOR: Nalazi se na bocama za mleko, deterdžente, šampone. Ovo je siguran izbor jer ne ispušta štetne hemikalije i otporan je na toplotu, zbog čega se koristi za dečije igračke i medicinske uređaje. Ako morate da koristite plastiku, HDPE je jedan od najsigurnijih izbora.
3. PVC (polivinil hlorid) – OTROVNO: Ovaj se broj nalazi na plastičnim omotima za hranu, bocama za deterdžent i nekim pakovanjima ulja. Nije siguran izbor jer PVC sadrži ftalate i hlor, povezane s hormonalnim poremećajima, neplodnošću i rakom. Pri zagrevanju oslobađa dioksine – izuzetno otrovna jedinjenja. Ako vidite broj 3 ili oznaku PVC, izbegavajte ih, posebno za hranu i piće.
4. LDPE (polietilen niske gustine) – BOLJI IZBOR, ALI NIJE IDEALAN: Nalazi se na plastičnim kesama, pakovanju hleba i smrznute hrane, flašama s pumpicom (npr. kečap, med). Uglavnom je bezbedan, ali nije stabilan na visokim temperaturama i može da se raspada.
5. PP (polipropilen) – NAJSIGURNIJA PLASTIKA: Nalazi se na jogurtima, posudama za supu, slamkama, čepovima za boce i medicinskoj ambalaži. Otporan je na toplotu, ne ispušta toksine i ne upija hemikalije. Ako kupujete boce za višekratnu upotrebu, odaberite PP plastiku (broj 5).
6. PS (polistiren) – OPASAN: Ovaj se broj nalazi na pakovanjima brze hrane, plastičnim tanjirima, čašama i jednokratnom priboru za jelo. Nije siguran jer polistiren ispušta stiren, hemikaliju povezanu s rakom i hormonalnim poremećajima. Posebno je opasan pri kontaktu s vrućim tečnostima.
7. PC i ostale plastike – RIZIK: Nalazi se na bočicama za višekratnu upotrebu, bočicama za bebe, sportskoj ambalaži i limenkama s unutrašnjim premazom. Plastika s oznakom 7 često sadrži BPA, koji je povezan s hormonalnim poremećajima i gojaznošću. Savjet: Ako ne znate šta znači broj 7, nemojte rizikovati.
Da biste stvarno bili sigurni, bolje pijte iz staklenih ili metalnih flaša i izbegavajte plastiku kad god možete, ističe Večernji list.