Booking.com
Travel

Pandemija “probudila” virtuelna putovanja!

putovanja

Džema Dženkins Džouns bila je prisiljena da boravi kod kuće u Velsu veći deo prošle godine zbog zatvaranja, usled pandemije koronavirusa, ali je uspela da ispuni obećanje svojoj desetogodišnjoj ćerki da vidi polarna svetla na Islandu i južnoafrički rezervat divljih životinja – u virtuelnoj stvarnosti. Pandemija je, na globalnom nivou, “probudila” virtuelna putovanja.


Bila je oduševljena”, kazala je, ocenivši da su im virtuelna putovanja „spasila život”. Stroga zatvaranja i ograničenja putovanja za vreme pandemije probudili su interes za virtuelna putovanja, koja su postala pristupačnija i dostupnija zahvaljujući novim aplikacijama i opremi za virtuelnu stvarnost (VR).

Čak i oni koji moraju biti u karantinu kod kuće mogu virtuelno „skočiti“ do Mačuu Pikčua, prašuma Bornea ili putovati kroz Sjedinjene Države u kabrioletu.

Podaci o korišćenju VR putovanja ograničeni su, ali developeri svedoče porastu interesa od početka pandemije.

Skočio je do neba”, rekao je Cezara Vindrem, autor Alcove VR platforme pri AARP Innovation Labs. „Svakog meseca sve nas više koriste”, dodao je.

Alcove omogućuje korisnicima da posete egzotične lokacije kao što su australijski koralni grebeni ili Malta, omogućujući „deljenje” iskustva, odnosno interakciju među ljudima i čak „dovođenje” člana porodice koji nema tehničkih veština upravljanja VR headsetovima.

Čuli smo da je većina ljudi, koji su otkrili Alcove, odlučili da kupe headset za starije članove porodice”, rekao je Vindrem.

To omogućava zajedničko putovanje čak i za vreme zatvaranja, te druge vrste iskustava kao što je „igranje šaha s nekime na drugoj strani planete”.

Zamena i dopuna za putovanja

Budući da je turistička industrija velikim delom ugušena pandemijom, virtuelna stvarnost pojavila se kao zamena za prava putovanja, ali i dopuna koja pomaže ljudima da isplaniraju svoje iduće putovanje.

Developeri aplikacija stvorili su niz putničkih iskustava: obilazak piramida u Egiptu, poseta Tadž Mahalu, savani u Keniji ili Antarktiku. Nude ih komercijalni operatori ili organizacije kao što su National Geographic World Wildlife Fund.

Korisnici mogu izabrati opremu kao što su Facebook Oculus, Sony PlayStation ili jeftiniji Google Cardboard, između ostalog. Neka oprema košta oko 300 dolara, a mnoge aplikacije su besplatne.

Putovao sam svake nedelje otkako je počela pandemija, iz udobnosti svog doma”, rekao je Rafael Kortes, kompjuterski stručnjak iz San Antonija koji koristi Alcove i YouTube VR, piše Hina.

Bio sam u Londonu, na staklenom mostu u Kini, kod vodopada u Venecueli, u drevnom gradu Petri u Jordanu, u obilasku Njujorka helikopterom”, kazao je.

Ejmi Erdt živi u Portlandu u Oregonu, ali s VR-om „voli povremeno da šeta u Engleskoj gde joj živi sestra, jer ne može biti tamo“.

Erdt, koja administrira Facebook grupom korisnika VR-a, kazala je da se u virtuelnoj stvarnosti nude „divna putovanja” koja mogu biti neverovatno realna.

Jednom sam sedela za VR stolom za poker u jedan sat ujutro s tipom u Australiji koji je jeo piletinu”, rekla je. „Mogla sam da čujem krckanje piletine. To je bio doživljaj”, rekla je.

Igrice i više od toga

Najpopularnije VR aplikacije su one za igrice i svetove fantazije, ali i putovanja doživljavaju uzlet.

Za vreme pandemije kada su svi fizički izolovani može se činiti čudnim dodatno se izolovati da bi se prebacili negde drugde, ali VR nam zaista omogućuje da doživimo stvari koje danas ne možemo doživeti”, rekao je Avi Gringart, analitičar konsultantske kompanije Techsponential.

Grigart je rekao da VR putovanja imaju neke prednosti, ali se ne mogu porediti s pravim putovanjima.

Kod VR putovanja ne dobijate hranu koja je tipična za to područje, propuštate puno senzornih iskustava i slučajne susrete s meštanima”, kaže..

S druge strane, „možete obići muzej i imati ga samo za sebe”, što je nemoguće u stvarnom svetu.

Izveštaj istraživačke kompanije GlobalData pokazalo je da su virtuelna i proširena stvarnost u turizmu već dobijali na zamahu i pre pandemije, omogućujući ljudima da upoznaju destinaciju i pre nego tamo odu.

Analitičar te kompanije Ralf Holister rekao je da bi pandemija mogla dati tom sektoru podsticaj koji će potrajati i nakon što ona prođe.

Provođenje znatno više vremena u kući s puno slobodnog vremena, u kombinaciji sa željom za putovanjima, dovelo je do toga da se ljudi okreću VR-u kako bi ispunili prazninu zbog ograničenja putovanja”, rekao je.

Holister je rekao da VR postaje važan deo procesa odabira turističke destinacije.

Rašireno korišćenje VR-a u tu svrhu mogao bi biti idući korak za tu tehnologiju i pomoći joj da se trajno odmakne od toga da se smatra običnom marketinškom smicalicom”, rekao je.

(originalmagazin/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia