Kada je reč o pripremi jednostavnih jela od nekoliko sastojaka – poput onih s testeninom – svaki detalj je važan, posebno način na koji ih kuvate.
Najvećom greškom se smatra kombinacija dobrog sosa i prekuvane testenine – što se lako može dogoditi. Prema Italijanima, testenina treba da bude kuvana al dente – gde je svaki komad mekan, ali i dalje dovoljno „žvakast“. Kako kažu, upravo je to ono što poboljšava ukus testenine.
Tim novinara sajta Marte Stjuart razgovarao je s kuvarom i instruktorom kuvanja o ovoj temi – kako izbeći prekuvavanje testenine i koji je najsigurniji način za pripremu savršene al dente testenine.
To je italijanski izraz koji bukvalno znači „na zub“. U kontekstu kuvanja opisuje hranu koja je skuvana dok ne postane mekana, ali je još blago čvrsta i žvakasta kad se zagrize. Kuvanje al dente znači da ste postigli savršen nivo kuvanja – između sirovog i premekanog. Ovaj se izraz najčešće koristi za testeninu, ali se može primeniti i za pirinač, druge žitarice ili povrće.
Evo zašto testeninu ne bi trebalo prekuvavati. Kuvanje testenine al dente ne donosi samo bolju teksturu već pomaže testenini da zadrži oblik i bolje upija umake.
„Kada se testenina prekuva, skrob se u potpunosti razgrađuje, što rezultira mekanom i gnjecavom testeninom. Tekstura, ukus, nutritivna vrednost i izgled značajno se menjaju“, objašnjava Majkl Handal, kuvar na Institutu za kulinarsko obrazovanje u Njujorku, prenosi Index.hr.
Handal dodaje da testenina skuvana al dente ima niži glikemijski indeks od prekuvane testenine, što pomaže u sprečavanju naglih skokova šećera u krvi. Osim toga, jedenje al dente testenine poboljšava varenje, pruža više hranjivih materija i može doprineti ranijem osećaju sitosti tokom obroka.
Bez obzira na veličinu ili oblik testenine, svežu ili suvu, ovi osnovni koraci ključni su za savršeno al dente kuvanje:
– Koristite veliki lonac s kipućom vodom. Standardni lonac od osam litara idealan je čak i za manju količinu testenine. To osigurava da testenina ima dovoljno prostora za ravnomerno kuvanje.
– Dobro posolite vodu. Handal preporučuje da voda bude posoljena do granice kada bi se mogla smatrati preslanom. Preporučuje da probate kašičicu vode kako biste bili sigurni da je dovoljno začinjena.
– Nemojte dodavati ulje u vodu. Handal napominje da je to nepotrebno – ulje ostaje na površini vode i ne meša se s testeninom niti je prekriva.
– Nemojte ispirati kuvanu testeninu, posebno ako ćete je odmah kombinovati sa sosom. Ispiranje uklanja skrobni sloj koji pomaže stvaranju bogate i baršunaste teksture kada se testenina pomeša sa sosom. Postoje samo dva izuzetka od ovog pravila: ako ćete testeninu koristiti kasnije i ponovo podgrejati ili ako pripremate hladnu salatu s testeninom.