Booking.com
Lepota i zdravlje News Saveti

Ovo je voće koje krije tajnu dobre probave!

enzimi

Probavu možemo definisati kao niz procesa kojima se hrana koju konzumiramo razgrađuje na manje gradivne jedinice koje se transportuju krvnim i limfnim tokom do tkiva i organa. Probavom nastaju mikronutrijenti, pa se organizmu osigurava energija koja nastaje razgradnjom energetskih hranjivih sastojaka, a važno je istaknuti i da je probava vrlo važna za celokupno zdravlje organizma. Nastali mikronutrijenti i energija važni su za normalno odvijanje funkcija organizma te za njegovu izgradnju. Važnu ulogu u probavi imaju enzimi, a razlikujemo engodene enzime, koji se sintetišu u organizmu, te egzogene enzime, koje u organizam unosimo hranom.

Enzimi sudeluju u složenim biohemijskim reakcijama kao što su razgradnja proteina, masnoća i ugljikohidrata koje u organizam unosimo konzumiranjem različitih namirnica. Uz endogene enzime, u regulaciji probave važnu ulogu imaju i enzimi iz biljnih izvora kao što su aktinidin (kivi), ficin (smokva), bromelin (ananas), papain (papaja).

Navedeni proteolitički enzimi pripadaju skupini tzv. cistein proteaza, a zajedničko im je što su u visokim koncentracijama prisutni u navedenim vrstama voća (npr. aktinidin čini više od 60 odsto topljivih proteina kivija). Navedeni enzimi imaju važnu ulogu u razgradnji proteina, a njihova učinkovitost u regulaciji probave zavisi od niza faktora, kao što su količina koju unesemo u organizam, količina i aktivnost endogenih enzima, prisutnost drugih nutrijenata unesenih hranom, način prehrane pojedinca i sl.

Dodaci prehrani

Budući da nam voće nije uvek dostupno u svežem obliku, potrebne količine enzima u organizmu možemo osigurati i uzimanjem različitih dodataka prehrani. Pri proizvodnji dodataka prehrani koji sadrže biljne enzime važno je koristiti metode pri kojima se izbegavaju povišene temperature (iznad 45 °C) koje mogu uzrokovati inaktivaciju enzima. Jedna od najučinkovitijih metoda očuvanja enzima je primjena liofilizacije, kojom se sušenje npr. voća provodi sublimacijom (postupak sušenja pri sniženom pritiskom iz prethodno zamrznute namirnice) pri sobnoj temperaturi i sniženom pritisku.

Osnovno delovanje proteolitičkih enzima iz voća očituje se kroz: ubrzavanje i olakšavanje probave, smanjivanje mogućih štetnih posledica nepravilne prehrane i loših prehrambenih navika, nadomestak nedostatka enzima i enzimske aktivnosti u probavi, sprečavanje grušanja krvi, poboljšanje imunog sistema, uticaj na bolje izlučivanje toksina iz organizma, poticanje procesa izgaranja masnoća itd.

Naučnim istraživanjima dokazano je da se bolji učinci delovanja proteolitičkih enzima postižu ako se međusobno kombinuju jedni s drugima te uz prisutnost ostalih bioaktivnih spojeva.

Voće koje sadrži proteolitičke enzime (ananas, papaja, smokve, kivi) takođe sadrži i značajne količine vitamina, minerala, prehrambenih vlakana te različitih bioaktivnih spojeva koji su važni u prevenciji brojnih bolesti. Stoga je važno u svakodnevnu prehranu uvrstiti vrste voća koje su dobar izvor proteolitičkih enzima, a istodobno spadaju u niskokalorične namirnice visoke biološke vrednosti zbog velikog udela bioaktivnih spojeva.

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia