Booking.com
Zanimljivosti

Ovo je najvelikodušniji narod na svetu!

Ovo je najvelikodušniji narod na svetu!

U udaljenim ribarskim zajednicama duž jugoistočne Aljaske žive izuzetno velikodušna plemena Tlingit i Haida, indijanski narodi na Aljasci koji ovaj region nazivaju svojom domovinom već 10.000 godina. Oni imaju fenomenalan način pokazivanja zahvalnosti: praksa koja je nezamisliva u modrenoj epohi, a koja može da nas nauči puno o velikodušnosti, a to je da dajete svojoj zajednici, dok ne budete imali više šta da date.


 

Ceremonija poznata kao ku.éex’ (prevod: poziv na ceremoniju) predstavlja obeležavanje njihovih života tokom hiljada godina. Ceremonija je u čast smrti, rođenih, venčanih i promena u društvenim redovima, i tada domaćini obično poslužuju na stotine gostiju i daju im velike količine para i poklona (kao što su ćebad, kanui, kola, šivene stvari, brašno, posuđe) koje su štedeli tokom cele godine za svoje goste.

Ali kada su hrišćanski misionari i drugi stranci videli ove velike i skupe aktivnosti, oni su ih smatrali uzaludnim. Nisu gledali na ove velike ceremonije poklanjanja kao na normalno vrednovanje nečijeg vlasništva. Čak su smatrali ovu vrstu ceremonije kao prepreku za asimilaciju.

Godine 1867. ceremonije su zabranjene zakonom, a nastavljene 1951. godine. Na svu sreću, tradicija se nije izgubila. Danas cela ku.éex’ ceremonija traje 2-3 dana i održava se godišnje širom celog regiona jugoistočne Aljaske. Smatra se da je vrednost para i poklona koji se razmene među članovima klanova preko 2 miliona dolara godišnje.

„Mi živimo u jednoj veoma lepoj zemlji kojoj je lako diviti se. Najveći izvori hrane za nas je bogata šuma i more. Najviše se hranimo lososom. Biljke nam nude drvo za našu monumentalnu umetnost, velike kuće plemena i naše kanue, koje koristimo u dalekim ekspedicijama do Oregona“, kaže Rosita Kaa háni ëorl, predsednica Instituta solaska nasleđa.

Ukratko, ove ceremonije velikodušnosti su ekonomski, društveni, verski i politički lepak, kao nijedan drugi. Ona ujedinjuju suprotne klanove i pomažu u stvaranju jedne ravnoteže među društvima, klanovim, njihovim kućama i njihovim drevnim precima. Oni čuvaju harmoniju u njihovoj veoma kompleksnoj društvenoj strukturi.

(redinfoportal)

 

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia