Booking.com
Zanimljivosti

OVIH 13 NAJSMRTONOSNIJIH NAMIRNICA se jedu širom sveta

hrana

Kada putujete, možda mislite da ste svesni svih rizika i opasnosti sa kojima biste se mogli suočiti.


Verovatno znate da bi trebalo da primite odgovarajuće vakcine kada posećujete određene zemlje, da ostanete u sigurnim, dobro osvetljenim naseljima i da budete svesni svog okruženja.

Ali šta je sa onim što jedete? Da li vam preti opasnost od trovanja? Širom sveta postoje određene opasne namirnice koje mogu izazvati sve, od blagog trovanja hranom do, u ekstremnim slučajevima, smrti.

Čitajte dalje da biste saznali koje namirnice treba konzumirati sa oprezom – ili, u zavisnosti od slučaja, izbegavati po svaku cenu.

Apsint

Napravljen od listova pelina – i pomešan sa zelenim anisom, komoračem i drugim lekovitim biljem – ovo alkoholno piće izmislili su Švajcarci u 18. veku, pre nego što se brzo proširio u Francusku. Poznato je da su Pablo Pikaso, Vinsent van Gog i Ernest Hemingvej pijuckali ovaj alkohol, koji je bio jeftiniji od vina.

Počele su da se šire glasine (neki kažu od strane vinara) da piće izazva halucinacije i zbog toga je zabranjeno na skoro 100 godina. SAD su ukinule zabranu kontroverznog pića 2007.

Iako neće izazvati halucinacije, otkriveno je da hemikalija tujon koja se nalazi u pelinu izaziva napade, otkazivanje bubrega, slom mišića koji se naziva rabdomioliza, drhtanje, vrtoglavicu i noćne more, između ostalih stanja. Neki piće nazivaju otrovom zbog studija koje su pokazale veliki broj smrtnih slučajeva među miševima na tujonu.

Ali nemojte biti previše uplašeni: pravilno napravljen apsint nema dovoljno tujona da nanese štetu. Samo pazite da ga ne kupujete od sumnjivih prodavaca.

Namibijska žaba

Žablji bataci su poslastica u Francuskoj, ali u nekim afričkim zemljama vole da jedu celu životinju – posebno ako je to debela, sočna namibijska žaba.

Jedini problem? Ovaj vodozemac sadrži mnogo toksina koji imaju za cilj da oteraju predatore.

Utvrđeno je da toksini, visoko koncentrisani u mladim žabama koje tek treba da se pare, uzrokuju otkazivanje bubrega, pa čak i smrt.

Klice pasulja

Šta bi moglo biti loše u jedenju klice pasulja, pitate se? Mnogo, ispostavilo se.

Klice se uzgajaju u toplim, vlažnim uslovima — što je prava kombinacija za razvoj bakterija. Kao rezultat toga, mogu da sadrže e. coli, salmonelu i listeriju, od kojih se svi mogu jako razboleti.

Između 1996. i 2016. godine zabeleženo je 2.474 bolesti, 187 hospitalizacija i tri smrtna slučaja od konzumiranja ovih klica.

Krvave školjke

Krvave školjke su poslastica u Kini, gde se kuvaju i jedu. To je rizičan posao, jer školjke često sadrže viruse koji izazivaju hepatitis A, tifus i dizenteriju. (Prikupljaju se iz zagađene vode.)

1988. Šangaj je zabranio krvave školjke kada je više od 300.000 ljudi dobilo hepatitis A — a 31 osoba je umrla.

To nije sprečilo pijace hrane da prodaju delikates, čak ni u Šangaju.

Buđavi sir casu marzu

Na Sardiniji prave sir koji je toliko truo da vas može ozbiljno razboleti. Sir se ostavlja nepokriven kako bi crvi mogli da dođu do njega i tu polažu jaja. Jaja se izlegu i crvi fermentiraju sir.

Ako jedete ovaj sir (koji je, treba napomenuti, ilegalan) kada još uvek ima larve u sebi, larve mogu da izbuše rupe na vašim crevima.

Zmajev dah

Dugo su mnogi verovali da je Karolina Reaper najljuća paprika na svetu, sa 1,6 miliona toplotnih jedinica registrovanih po Skovilovoj skali. Ali kada je zmajev dah nedavno predstavljen, ispostavilo se da ima 2,48 miliona toplotnih jedinica.

Poređenja radi, habanero paprika ima 350.000 toplotnih jedinica, a halepenjo ima samo 8.000.

Ljutina dolazi od kapsaicina u paprici. Previše kapsaicina može da dovede do zatvaranja disajnih puteva i može izazvati anafilaktički šok.

Zovine bobice

Bobica je bobica, zar ne? Ne! Ako jedete pogrešne bobice možete dobiti trovanje hranom i patiti od simptoma kao što su povraćanje, mučnina i dijareja.

Jedna posebno opasna bobica može se zameniti sa borovnicom zbog veličine i boje, ali nemojte se zavarati.

Kada se zovine bobive jedu nezrele i nedovoljno kuvane (posebno sirove) mogu izazvati mučninu, povraćanje i tešku dijareju. Da bi se ovo bezbedno jelo, bobice moraju biti zrele, kuvane i bez ikakvih stabljika ili listova.

Feseekh

Tokom prolećnog festivala Šem el-Nesim u Egiptu, mnogi bivaju hitno prebačeni u bolnicu nakon što jedu feseekh, fermentisanu riblju poslasticu.

Riba se suši na suncu, a zatim provede godinu dana u soli. Nažalost, ovaj proces fermentacije može da proizvede bakteriju Clostridium botulinum, koja, ako se riba ne pripremi pravilno, može dovesti do botulizma – paralize koja počinje na licu i nastavlja se kroz telo.

Ako paraliza dođe do pluća, može zaustaviti vaše disanje i dovesti do smrti.

Grenlandska ajkula

Grenlandske ajkule su, bez sumnje, neka od najfascinantnijih stvorenja u životinjskom carstvu. Kao prvo, mogu da žive i do 500 godina. Kao drugo, većina njih je slepa jer imaju parazite u očima.

Ali ono što zaista treba da znate o grenlandskoj ajkuli je da treba da budete oprezni kada je jedete. Ako meso ajkule nije pravilno osušeno ili usoljeno, možete se razboleti od konzumiranja, dobiti vrtoglavicu ili se onesvestiti zbog toksina koje sadrži.

Živa hobotnica

Sama hobotnica je zapravo mrtva, ali se pipci sveže ubijenih životinja posthumno mogu pomerati. To može dovesti do toga da, ako ne žvaćete pravilno, pipak ostane zalepljen za vaše grlo, blokirajući vaše disajne puteve. Za razliku od ostale hrane sa ove liste, pipci nisu otrovni, ali mogu dovesti do gušenja.

Majmunski mozak

Mnogima mozak majmuna verovatno zvuči krajnje odvratno. Ali pravi problem sa ovim azijskim jelom su opasnosti koje predstavlja.

Ako pojedete mozak majmuna možete dobiti bolest poznatu kao “Creutzfeldt-Jakob”. Ovaj poremećaj mozga je degenerativan, što znači da će se vaš mozak pretvoriti u kašu, odnosno da ćete doživeti demenciju i na kraju ćete umreti.

Naduvana riba

Čini se da je igranje ruskog ruleta popularno u Japanu, gde poslastica poznata kao fugu, odnosno, naduvana riba može dovesti do smrti.

Kuvari moraju biti pravilno obučeni kako da rukuju ribom i da je služe, jer ona sadrži smrtonosni otrov koji u trenu može ubiti svakoga ko je konzumira.

Unutrašnji organi ribe sadrže tetrodotoksin, koji može biti i do 1.200 puta smrtonosniji od cijanida. Jedna riba sadrži dovoljno otrova da ubije 30 ljudi.

Sirovi indijski orah

Sirovi indijski orah – koji je zapravo seme koje raste na spoljašnjoj strani voća koje se nalazi na tropskom drveću – sadrži istu hemikaliju koja se nalazi u otrovnom bršljanu, što dovodi do osipa i otoka. Kada se konzumira, hemikalija može biti fatalna.

Dobre vesti? Čak su i indijski orasi koji se prodaju kao sirovi u prodavnicama dovoljno zagrejani da budu bezbedni. Problemi nastaju samo kada nisu pravilno obrađeni.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ farandwide.com

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia