Bukovička banja se nalazi u podnožju planine Bukulje u Aranđelovcu, a njena blaga, prijatna klima i izuzetno lekovita voda privlače sve veći broj gostiju tokom cele godine.
Bukovička banja se ove godine predstavila i na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu u okviru Turističke organizacije Aranđelovac, a veliki broj posetilaca sajma bio je zainteresovan za boravak u njoj.
„Bukovička banja ima sve veći broj turista, a samo u prošloj godini posetilo je 32 odsto više posetilaca, od kojih i veliki broj stranih“, rekao je za 92Putovanja Đorđe Prokić, direktor TO Aranđelovac.
Bukovička banja ima izuzetno lekovitu vodu
Bukovička banja je poznata po lekovitoj mineralnoj vodi koja se koristi lečenje u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Bukovička banja“ zajedno sa glinom koja ima brojna blagotvorna dejstva po zdravlje.
Mineralna voda iz Bukovičke banje svrstana je u red najpoznatijih evropskih i svetskih alkalno-ugljeno kiselih voda koje imaju blagotvorno dejstvo na organizam.
Za njena lekovita svojstva znali su još Dositej Obradović i knez Miloš, na čiji je zahtev bukovačka voda dopremana u brutelama i korišćena u dvoru.
Koje bolesti se leče u Bukovičkoj banji?
Pijenje lekovite vode iz banje koristi se kod:
- oboljenja i stanja hepatobilijarnog trakta
- gastrointestinalnog trakta
- diabetes mellitus-a
- oboljenja mokraćnih puteva
I kupanje u mineralnoj vodi ima značajne koristi, a koristi se kod:
- zapaljenskog reumatizma
- ekstraartikularnog reumatizma
- degenerativnog reumatizama
U banji se tretiraju i:
- rekonvalescenti
- postreumatska stanja
- lakši oblici hipertenzije i srčanih oboljenja
- psihički zamoreni
- neurastenije
- anemije
- nespecifična plućna obolenja (astma, cistična fibroza)
- hronična oboljenja i stanja ženskih organa
U Bukovičkoj banji dostupni su i brojni drugi tretmani poput termoterapije, kineziterapije, mehanoterapije, akupunkture, limfne drenaže.
Cene u Bukovičkoj banji
Iz TO Aranđelovac su za 92Putovanja istakli da smeštaj u Bukovičkoj banji i Aranđelovcu može da se pronađe po različitim cenama. Zahvaljujući velikom broju privatnih smeštaja i hotela ima različitih opcija za svačiji džep.
Kada je reč o tretmanima i boravku u samoj banji, on takođe zavisi od tipa smeštaja. Cena opšte nege koja podrazumeva: lekarski pregled, vizite, 24 h medicinski nadzor, smeštaj u izabranoj sobi, ishranu na bazi punog pansiona (tri obroka dnevno) i do 4 terapije prema nalazu lekara, svakog dana osim nedeljom kreće se od 5.000 dinara pa do 8.500.
Dostupna je i poluintenzivna nega u banji koja podrazumeva: lekarski pregled, vizite, 24 h medicinski nadzor, smeštaj u izabranoj sobi, ishrana na bazi punog pansiona ( tri obroka dnevno i užine ukoliko je pacijent na insulinskoj terapiji), do 4 terapije prema nalazu lekara, svakog dana osim nedeljom, donsultativni pregled specijaliste interne medicine-endokrinologa i osnovne laboratorijske analize (kompletna krvna slika, sedimentacija, dnevni glikemijski profili, urin).
Cene poluintenzivne nege kreću se od 6.000 dinara u višekrevetnim sobama, pa do 9.200 u apartmanima.
Oni koji se odluče da borave van banje, takođe mogu da uplate različite tretmane za oproavak.
Cene tretmana lekovitom vodom kreću se od 300 dinara za četvoroćelijske kupke – jedan ekstremitet, pa do 1.000 dinara za podvodnu masažu.
Kada je reč o tretmanima lekovitom glinom, tretmani se kreću od 400 dinara za tretman Glina 1 kataplazma, pa do 5.800 za tretman Glina 20 kataplazmi.
Šta obići u okolini banje?
U okolini Bukovičke banje i Aranđelovca postoji pregršt lokaliteta i prirodnih lepota koje vredi obići.
Ukoliko se uputite u banju ili Aranđelovac, obavezno posetite Orašac, pećinu Risovaču, planinu Bukulju, park Bukovičke banje, Starno zdanje i crkvu Svetog Arhanđela Gavrila.
Kako do Bukovičke banje?
Bukovička banja je udaljena samo 76 kilometara od Beograda što je oko sat vremena vožnje.