Stadion TC
Company Društvo Entertainment Lifestyle News Slobodno vreme

Otkaz od strane poslodavca: Razumevanje razloga i prava

Otkaz od strane poslodavca: Razumevanje razloga i prava
Foto: Freepik
tc stadion

Izraz “otkaz” često nosi negativnu konotaciju jer predstavlja gubitak stabilnih prihoda, radnog staža i često zdravstvene zaštite. Prema Zakonu o radu, postoji više razloga za prestanak radnog odnosa, a najčešći je otkaz od strane poslodavca.


S obzirom na to da je ovaj vid otkaza jedan od glavnih razloga za raskid ugovora, kao i česte sudske sporove zbog nezakonitih otkaza, u ovom članku ćemo objasniti situacije u kojima radnik može da bude zakonito otpušten.

Koji su razlozi za otkaz od strane poslodavca?

U skladu sa Zakonom o radu Republike Srbije, poslodavac ima pravo da prekine radni odnos sa zaposlenim u određenim situacijama. Međutim, otkaz se ne može izvršiti proizvoljno; potrebni su valjani razlozi i poštovanje odgovarajuće procedure kako bi se zaštitla prava radnika.

Neki od mogućih razloga za otkaz uključuju:

  • Nedostatak neophodnih veština ili znanja za obavljanje posla.
  • Pravosnažna presuda za krivično delo koje se odnosi na radno mesto.
  • Nepovratak na posao nakon dugotrajnog odsustva.
  • Neodgovorno ili nesavesno izvršavanje radnih zadataka.
  • Prekoračenje ovlašćenja ili zloupotreba položaja.
  • Nepropisno korišćenje radnih sredstava.
  • Kršenje obaveza definisanih ugovorom o radu.

U slučaju sumnje na zloupotrebu prava na bolovanje ili na to da zaposleni dolazi na posao pod dejstvom alkohola, poslodavac može da zahteva medicinske preglede, a odbijanje zaposlenog može dovesti do otkaza.

Osim toga, otkaz može biti rezultat tehnoloških ili ekonomskih promena, kao i odbijanja zaposlenog da pristane na izmene u ugovoru o radu.

Otkazivanja ugovora zbog povrede radne discipline ili obaveza je složen i zahteva pažljivo razmatranje. U tim slučajevima, poslodavac nije u obavezi da odmah prekine radni odnos.

Ovde je advokat za radno pravo od neprocenljive pomoći.

Koje su alternativne mere pre raskida ugovora o radu?

Pre nego što se odluči za otkaz, poslodavac bi trebalo da sprovede internu istragu kako bi utvrdio da li je zaposleni zapravo prekršio radne obaveze ili disciplinske norme. Ova istraga može da ukljuje razgovore sa svedocima, pregled relevantnih dokumenata i analizu prethodnog ponašanja zaposlenog.

Nakon prikupljanja svih informacija, zaposleni dobija priliku da iznese svoju stranu priče, bilo usmeno ili pismeno. To pomaže u očuvanju pravičnosti i smanjenju rizika od pravnih problema.

Ukoliko se dokaže da je došlo do povrede, poslodavac ima pravo da preduzme odgovarajuće mere, uključujući raskid ugovora o radu.

Ipak, pre konačne odluke, dobro je razmisliti o alternativama, kao što su opomena, dodatna obuka ili premeštanje na drugo radno mesto. Kada radnik ne poboljša svoje performanse nakon što je upozoren i dobio priliku za ispravku, poslodavac ima pravo da raskine ugovor ili primeni druge zakonom predviđene mere.

Kada je otkaz od strane poslodavca jedina opcija

U slučaju da je otkaz jedina opcija, poslodavac mora da postupi u skladu sa internim pravilima kompanije i zakonskim propisima da bi osigurao zakonitost i pravičnost postupka. Evo nekoliko glavnih koraka koje treba preduzeti:

  • Dokumentacija: Pre donošenja odluke o otkazu, neophodno je prikupiti čvrste dokaze o povredi radne obaveze ili kršenju discipline.
  • Konsultacija sa pravnom službom: Pre konačne odluke, preporučuje se da se poslodavac konsultuje sa pravnom službom ili eksternim pravnim savetnikom kako bi osigurao da proces otkaza bude u skladu sa zakonom.
  • Obaveštenje zaposlenom: U obaveštenju treba jasno navesti razloge za otkaz, priložiti dokaze koji ih potkrepljuju i navesti rok za davanje odgovora.
  • Pravo na žalbu: Zaposlenom se treba omogućiti da uloži žalbu na odluku o otkazu u periodu od najmanje osam dana.
  • Isplata svih dugovanja: Nakon otkaza, zaposlenom se mora isplatiti sve što mu pripada, uključujući neiskorišćene dane godišnjeg odmora, eventualne bonuse i druge beneficije.

Konačna odluka o prekidu radnog odnosa treba da bude zabeležena u pismenoj formi, uz obrazloženje i informacije o pravnim sredstvima dostupnim radniku. Odluku mora biti lično uručena radniku, bilo u kancelariji ili na njegovoj adresi.

Situacije koje ne mogu biti razlog za otkaz

  • Zakon o radu jasno definiše da sledeći razlozi ne mogu biti osnova za raskid ugovora o radu:
  • Privremena nemogućnost rada zbog bolesti, povrede na radnom mestu ili profesionalne bolesti.
  • Korišćenje prava na porodiljsko odsustvo ili odsustvo radi nege deteta.
  • Služenje vojnog roka.
  • Članstvo u određenim organizacijama ili grupama, kao i izražavanje ličnih uverenja ili drugih karakteristika radnika.
  • Aktivnosti kao predstavnik radnika, u skladu sa zakonskim propisima.
  • Kontaktiranje sindikata ili nadležnih organa u vezi sa zaštitom prava radnika, prema zakonu, kolektivnom ugovoru ili ugovoru o radu.

Budući da firmama može biti teško da razdvoje različite motive za otkaz, važno je da se okrenu pravnoj pomoći koja će ih usmeriti kroz proces identifikacije razloga za otkaz i implementaciju odgovarajućih procedura ili mera upozorenja.

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: FILM PRVA KLASA PUN GAS! Trejler

Nezaboravni šoping vikend, 5. i 6. oktobra. STADION SHOPPING CENTER

TC Stadion popusti

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

октобар 2024.
П У С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia