Nova studija: Punomasno mleko štiti od raka debelog creva

Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu

Nedavno istraživanje je pokazalo da konzumiranje punomasnog mleka može da smanji rizik od uobičajenih bolesti kao što su bolesti srca, rak debelog creva i gojaznost.


Punomasno mleko je mleko kome nije uklonjena masnoća. Da bi se smatralo „punomasanim“, mleko mora da sadrži najmanje 3,25 procenata mlečne masti.

Mleko je bogato sa nekoliko hranljivih materija, uključujući proteine, kalcijum i vitamin B12.

Konzumiranje mleka može da poboljša unos hranljivih materija i može da zaštititi zdravlje kostiju, smanji rizik od bolesti i pomogne kod kontrole težine, objavio je časopis Health.

1. Može smanjiti rizik od bolesti

Konzumiranje punomasnog mleka može smanjiti rizik od uobičajenih bolesti kao što su bolesti srca, kolorektalni rak i gojaznost.

Istraživanje je pokazalo da je konzumiranje jedne šolje mleka dnevno – uključujući punomasno mleko – povezano sa manjim rizikom od srčanih bolesti, moždanog udara, metaboličkog sindroma, visokog krvnog pritiska, gojaznosti, kolorektalnog karcinoma i osteoporoze (slabe i lomljive kosti).

Hranljive materije koje se nalaze u mleku mogu zaštititi od ovih stanja. Na primer, kalcijum može da zaštiti od kolorektalnog raka tako što se vezuje za potencijalno štetne supstance u crevima, poput žučnih kiselina, sprečavajući ih da oštete sluznicu creva i pokreću rast raka.

2. Sadrži korisne masne kiseline

Punomasno mleko sadrži preko 400 masnih kiselina, od kojih mnoge nude zdravstvene prednosti. Pošto punomasno mleko ima veći sadržaj masti od mleka sa niskim sadržajem masti, ima više korisnih masnih kiselina.

Istraživanja sugerišu da masne kiseline dobijene iz mleka, kao što su C15:0 (pentadekanska kiselina) i C17:0 (heptadekanska kiselina), mogu da smanje upalu, stimulišu popravku ćelija i smanje nivo lipida u krvi – a sve to može da podrži zdravlje srca.

Punomasno mleko od krava koje pasu travu sadrži više nivoe omega-3 masnih kiselina i konjugovane linolne kiseline (CLA). Omega-3 masti imaju moćna antiinflamatorna svojstva, dok CLA može imati svojstva zaštite srca, kao što je smanjenje rizika od ateroskleroze (nakupljanje plaka u arterijama).

3. Podržava zdravlje kostiju

Punomasno mleko je odličan izvor hranljivih materija potrebnih za zdrave kosti. Jedna šolja mleka pokriva 23 odsto dnevne vrednosti (DV) za kalcijum, mineral neophodan za mineralizaciju kostiju.

Mleko takođe obezbeđuje proteine, fosfor i magnezijum, a svi oni igraju važnu ulogu u zdravlju kostiju. Obogaćeno punomasno mleko je dobar izvor vitamina D koji je potreban za apsorpciju kalcijuma.

Dodavanje mleka vašoj ishrani može sprečiti gubitak koštane mase, povećati gustinu kostiju i smanjiti rizik od preloma i osteoporoze, bolesti koja uzrokuje slabe i lomljive kosti.

4. Može pomoći u upravljanju težinom

Iako punomasno mleko ima više kalorija od mlečnih proizvoda sa niskim sadržajem masti, studije pokazuju da bi konzumacija punomasnog mleka mogla da podrži kontrolu težine.

Istraživanje je pokazalo da je u poređenju sa mlekom sa smanjenim sadržajem masti, unos punomasnog mleka povezan sa 39 odsto manjim rizikom od prekomerne težine ili gojaznosti kod dece.

Punomasno mleko može podržati kontrolu težine usporavanjem varenja, povećanjem osećaja sitosti i zamenom kalorija iz napitaka zaslađenih šećerom. Određene masne kiseline u mleku, kao što su CLA i buterna kiselina, takođe mogu smanjiti unos kalorija i povećati sagorevanje kalorija.

Izvor: PressSerbia/b92

Scroll to Top