Nova pravila za ulazak u EU: „Ne radi se o vizama“

Ulazak u EU će se naplaćivati 7 evra: Nova pravila i kraj slobodnog prolaza

Savet Evropske unije usaglasio je stav o uredbi koja omogućava članicama da tokom šest meseci postepeno uvedu Sistem ulaska i izlaska (EES), novi digitalni sistem za upravljanje granicama EU.


Iako ovom uredbom nije određen konkretan datum za početak rada EES sistema, njegova postepena primena, kako pokazuje mapa puta agencije eu-Lisa, mogla bi da počne u oktobru 2025. godine, a Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) biće pokrenut krajem 2026. godine.

Ćelnici EU navode da se ne radi o vizama, a ovaj sistem, koji će zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, odnosiće se i na građane Srbije kada prelaze granice EU.

Šta je EES sistem?

Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.

„Kratkoročni boravak“ podrazumeva boravak do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovaj period se računa kao jedinstven za sve evropske zemlje koje koriste EES.

Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.

Mi vam donosimo kompletan vodiš za EES i ETIAS sistem ulaska u Evropsku Uniju.

Faze uvođenja EES sistema

Države članice EU registrovaće najmanje 10 odsto graničnih prelaza u prvih mesec dana.

Prvih 60 dana, EES će raditi bez biometrijskih funkcija, a nakon tri meseca biće dostupne na najmanje polovini graničnih prelaza.

Do kraja prelaznog perioda, sve države članice treba da obezbede punu registraciju putnika, dok će ručno pečatiranje pasoša i dalje biti u upotrebi tokom ovog perioda.

Kako će izgledati registracija putnika?

Ako prvi put prelazite granicu od uvođenja EES-a moraćete da dostavite svoje lične podatke. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.

Vaš pasoš (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti pečatiran.

Svaki put kada stignete na spoljne granice evropskih zemalja koje koriste EES, morate da dostavite svoje lične podatke.

EES prikuplja, beleži i čuva:

  • podatke navedene u vašem putnom dokumentu (npr. puno ime, datum rođenja itd.)
  • datum i mesto svakog ulaska i izlaska
  • fotografiju lica i otiske prstiju (tzv. biometrijske podatke, od kojih četiri otiska prstiju)
  • informaciju o eventualnom odbijanju ulaska

Na osnovu prikupljenih biometrijskih podataka, kreiraju se biometrijski šabloni koji se čuvaju u zajedničkoj Biometrijskoj službi za upoređivanje podataka.

Ako posedujete vizu za kratki boravak u Šengen zoni, vaši otisci prstiju već su sačuvani u Viznom informacionom sistemu (VIS) i neće se ponovo skladištiti u EES.

Ovi podaci se obrađuju u skladu sa pravilima o zaštiti podataka i pravima korisnika.

Šta ako više puta pređete granicu?

Ako ste već više puta prelazili granice evropskih zemalja koristeći EES, vaši otisci prstiju ili fotografija lica već će biti zabeleženi u sistemu.

Granični službenici će samo proveriti vaše biometrijske podatke, što će trajati kraće. U retkim slučajevima, može biti potrebno da se podaci ponovo prikupe i zabeleže.

Ako posedujete biometrijski pasoš, moći ćete brže da uđete koristeći „self-service“ sistem (ako je dostupan na tom graničnom prelazu). Ako vaš digitalni dosije ne sadrži nikakve prepreke za putovanje, obično nećete morati da prolazite dodatnu kontrolu kod graničnog službenika.

Zašto se vaši podaci prikupljaju u okviru EES-a?

Podaci se prikupljaju i obrađuju kako bi se:

  • poboljšala efikasnost upravljanja spoljnim granicama
  • sprečila neregularna migracija
  • olakšalo upravljanje migracionim tokovima
  • identifikovali putnici koji nemaju pravo na ulazak ili su prekoračili dozvoljeni boravak
  • prepoznali putnici koji koriste lažne identitete ili pasoše
  • pomoglo u sprečavanju, otkrivanju i istrazi terorističkih i drugih teških krivičnih dela

Nakon EES-a sledi ETIAS

Nakon primerene EES sistema, sledi primena ETIAS-a koji će podrazumevati izdavanje putne dovole koja će se plaćati sedam evra, a važiće do tri godine ili dok pasoš ne istekne, zavisno koji uslov se prvo ispuni.

Iako je i ovaj sistem odlagan, prema najnovijim navodima ETIAS sistem će biti uveden 2026. godine.

Nova pravila za ulazak u EU, predstavljaju veliki korak ka jačanju bezbednosti Šengenskog prostora. Ovi sistemi , kako se zvaničnici nadaju, omogućiće bržu i efikasniju kontrolu putnika, bolju zaštitu granica.

Građani Srbije i drugih zemalja izvan EU moraće da se prilagode ovim promenama, koje će, prema zvaničnim najavama, biti na snazi do kraja ove godine.

Izvor: PressSerbia/b92

Scroll to Top