Nova pravila važiće i za Srbe: Šta će biti potrebno za put u EU?

Ulazak u EU će se naplaćivati 7 evra: Nova pravila i kraj slobodnog prolaza

Da bi došlo do konačne primene ETIAS-a, Evropska unija prvo će uvesti tzv. sistem ulaska i izlaska odnosno EES.


Naime, prema najnovijim informacijama, došlo je do novog odlaganja uvođenja ETIAS-a pa će on biti primenjen tek krajem 2026. godine, dok je dogovorno da se postepeno uvede EES od oktobra ove godine.

Ova postepena implementacija EES-a značiće da će zemlje Evropske unije moći progresivno da pokrenu novi granični sistem tokom perioda od šest meseci, a to bi trebalo da stupi na snagu u oktobru ove godine.

Ako se to desi, zemlje članice će morati da registruju deset odsto putnika koji prelaze granicu nakon prvog meseca, preneo je ranije sajt Shengen.news.

Nakon perioda privikavanja, u aprilu 2026. trebalo bi da bude završeno uvođenje EES sistema.

Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će moći da stupi na snagu. Kako su vlasti EU objasnile, ETIAS će biti primenjen šest meseci nakon EES-a, što znači oko oktobra 2026.

Šta je EES sistem?

Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.

„Kratkoročni boravak“ podrazumeva boravak do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovaj period se računa kao jedinstven za sve evropske zemlje koje koriste EES, navodi se na zvaničnom sajtu EU.

Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.

EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije.

Kako će izlgledati registracija putnika?

Ako prvi put prelazite granicu od uvođenja EES-a moraćete da dostavite svoje lične podatke. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.

Vaš pasoš (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti pečatiran.

Svaki put kada stignete na spoljne granice evropskih zemalja koje koriste EES, morate da dostavite svoje lične podatke.

EES prikuplja, beleži i čuva:

  • podatke navedene u vašem putnom dokumentu (npr. puno ime, datum rođenja itd.)
  • datum i mesto svakog ulaska i izlaska
  • fotografiju lica i otiske prstiju (tzv. biometrijske podatke, od kojih četiri otiska prstiju)
  • informaciju o eventualnom odbijanju ulaska
Scroll to Top