Booking.com
Društvo Lepota i zdravlje News Saveti Srbija

Ne mora da znači da je skupa igračka bezbedna

Ne mora da znači da je skupa igračka bezbedna

Poslednje istraživanje Alhema, udruženja koje okuplja stručnjake sa višegodišnjim iskustvom u oblasti bezbednog upravljanja hemikalijama, pokazalo je da u nekim igračkama ima 300 puta više ftalata nego što je dozvoljeno. Roditeljima poručuju da pažljivo čitaju deklaracije.


Ftalati omekšavaju plastiku od koje se izrađuju igračke, a u većim dozama od dozvoljenih negativno utiču na plodnost. Za neke je dokazano da dovode do poremećaja endokrinog sistema.

Novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti, koji se odnosi i na predmete opšte upotrebe, usklađen je sa propisima Evropske unije. Alternativa za bezbednije hemikalije analizirala je i deklaracije, po kriterijumima iz novog zakona i pokazalo se da svega 30 odsto analiziranih igračaka ispunjava propisane uslove.

Deklaracija na kutijama sa igračkama je inače sitno ispisana, a za sastav piše samo-plastična masa. U obdaništima igračke nabavljaju uglavnom od velikih dobavljača.

Iz Ministarstva zdravlja su nam odgovorili da su kontrolisali 51 uzorak i u 35 pronašli povećanu količinu ftalata.

Uvoznicima su uputili dopis da povuku iz prodaje robu za koju se sumnja da je zdravstveno neispravna. U saopštenju se navodi da je inspekcija uništila 2.882 igračke i da će u narednom periodu pojačati kontrolu.

Pažljivo čitajte deklaracije!

Jelena Milić, doktor biohemijskih nauka iz Alhema, objasnila je za RTS da laik teško može da zna da li je neka igračka opasna po zdravlje.

Prema njenim rečima, roditelj pre kupovine treba se informiše, gleda etikete i opipa igračku.

Ftalati su grupe jedinjenja koja se koristi u PVC plastici jer omekšava plastiku. Ta plastika ima reciklažnu oznaku tri.

Prema rečima Milićeve, nije dozvoljeno da se ftalat nalazi u igračkama sa više od 0,1 odsto.

“Kada smo upoređivali rezultate 15 nasumično kupljenih igračaka i deklaraciju, došli smo do zaključka da oni koji nemaju ftalat imaju detaljnu deklaraciju. Savet je da se dobro pročita deklaracija. Ako postoje detaljni podaci, veća je varovatnoća da je igračka ispravna”, objašnjava Milićeva.

Ftalat, kaže, nije zabranjen u predmetima koji nisu za decu. Međutim, postoji veliki pritisak na Evropsku komisiju da se zabrane ftalati u svim potrošačkim proizvodima.

Alhem je objavio listu sedam igračaka koje imaju visok procenat ftalata, a potrošači bi trebalo da imaju pravoda igračku vrate u radnju i da im se refundira novac, kaže Milićeva.

Ističe da roditelji treba da obrate pažnju kad kupuju igračke jer ne mora da znači da je skupa igračka i bezbedna.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/RTS

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: 321Srbija – Official video 2024.

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia