I naučno je dokazano – šećer na mozak deluje gotovo isto kao droga!
Šećer na vaš mozak deluje kao droga, potvrdili su naučnici nakon nove studije!
Samo jedna doza šećera dovoljna je da aktivira opioidni sistem u mozgu, utvrduili su naučnici, a čest unos šećera dovodi do velikih promena u oslobađanju dopamina.
Istraživači sa Univerziteta u Danskoj sproveli su istraživanje na svinjama, tako što su im davali da piju zašećerenu vodu, a zatim ispitivali njihov mozak narednih 12 dana. Utvrđeno je da je šećer izazvao velike promene u proizvodnji dopamina i opioidnom sistemu mozga, slične kakve se dešavaju prilikom uzimanja droga.
“Nema sumnje da šećer ima ozbiljno fiziološke efkete, a razlozi zašto nije zdrav su brojni. Zaključak je jasan. Šećer utiče na deo mozga odgovoran za osećaj zadovoljstva na sličan način kao što utiču droge”, objasnio je dr Majkl Vinterdal.
On je istakao da se posle 12 dana unosa šećera jasno mogla videti velika razlika u proizvodnji dopamina i opioidnom sistemu.
“Tačnije, opioidni sistem, koji je deo mozga koji se povezuje sa osećajem zadovoljstva, već je bio aktivan nakon prvog unosa šećera”.
Dodaje se da je potrebno još istraživanja kako bi se utvrdilo da li šećer ima baš isti efekat na ljudski mozak, a evo šta u međuvremenu još kažu naučnici.
Efekat šećera na proizvodnju dopamina i opiodini sistem je zabrinjavajuć jer utiče na prirodni sistem za nagrade, koji oslobađa dopain kada očekujemo nešto što nas raduje ili nam je značajno. Stoga se ove promene u proizvodnji dopamina povezuju sa većim rizikom od depresije i Parkinsonove bolesti.
“Ako unos šećera može da promeni sistem za nagrade u mozgu nakon samo 12 dana, kao što smo videli, možete da zamislite da su prirodni stimulansi poput učenja i socijalne interakcije gurnuti u drugi plan i zamenjeni šećerom ili drugim ‘veštačkim’ stimulansima”, zaključio je dr Vinterdal.
“Svi želimo da osetimo lučenje dopamina, a ako nam nešto pomaže da ga proizvedemo više, to ćemo i izabrati”.
(mondo.rs/pixabay)
Dodajte komentar