Mnogima je kuhinja centar zbivanja, pa je teško zamisliti da se povremeno u njoj ne događaju i neke greške. Dobro je znati koje su neke uobičajene greške i ispraviti ih na vreme.
1. Korišćenje iste daske za meso i povrće
Sečenje sirovog mesa na istoj dasci na kojoj kasnije seckate povrće može dovesti do prenosa bakterija poput Salmonelle i E. coli. Idealno bi bilo koristiti odvojene daske – jednu za meso, a drugu za voće i povrće.
2. Ostavljanje kuvane hrane predugo na sobnoj temperaturi
Ako hrana stoji na sobnoj temperaturi duže od dva sata može postati plodno tlo za razvoj bakterija. To se posebno odnosi na jela s mesom, pirinčem i mlečnim proizvodima. Najbolje je ostatke što pre staviti u frižider.
3. Pogrešno odmrzavanje mesa
Odmrzavanje mesa na kuhinjskom pultu može dovesti do razmnožavanja opasnih mikroorganizama jer se spoljašnji slojevi mesa brzo zagrevaju dok je unutrašnjost još smrznuta. Bolje opcije su polagano odmrzavanje u frižideru ili brže metode poput potapanja u hladnu vodu (u zatvorenoj kesi).
4. Pranje sirovog mesa
Iako mnogi misle da pranjem mesa uklanjaju bakterije, zapravo rade suprotno – prskanjem vode bakterije se mogu proširiti na druge površine u kuhinji. Bakterije na mesu ionako će nestati tokom termičke obrade.
5. Ponovno zagrevanje hrane
Svaki put kad ponovo podgrevate hranu, ona prolazi kroz „opasnu temperaturnu zonu“ (5-60°C), što omogućava bakterijama da se množe. Bolje je podgrejati samo količinu koju planirate odmah da pojedete.
6. Predugo korišćenje istih sunđera i krpa
Kuhinjski sunđeri i krpe često su među najprljavijim predmetima u kući. Ako ih ne menjate redovno, mogu postati leglo bakterija. Najbolja praksa je često menjati ili dezinfikovati sunđere i koristiti papirne ubruse za čišćenje osetljivih površina.
7. Konzumacija hrane nakon što joj je istekao rok trajanja
Neki proizvodi su sigurni i nakon isteka roka trajanja, ali mlečni proizvodi, sveže meso i gotova jela mogu brzo razviti štetne bakterije. Pripazite i na znakove kvarenja, poput čudnog mirisa, promene boje ili buđi.
8. Zagrevanje ulja do dima
Kad se ulje pregreje do tačke dimljenja, počinje da se razgrađuje i stvara štetne spojeve, uključujući slobodne radikale. Svako ulje ima svoju tačku dimljenja – na primer, maslinovo ulje ne bi trebalo previše da se zagreva, dok su ulja s visokim pragom toplote, poput avokadovog, bolja za prženje, prenosi Index.hr.
9. Loše čuvanje namirnica u frižideru
Pretrpan frižider može ometati cirkulaciju hladnog vazduha, što može dovesti do nepravilnog hlađenja hrane. Osim toga, sirovo meso uvek treba da bude na donjoj polici kako bi se sprečilo kapanje i kontaminacija drugih namirnica.
10. Isprobavanje hrane kako biste proverili da li je pokvarena
Ako niste sigurni da li je nešto još jestivo, nemojte se oslanjati samo na ukus – neka hrana može biti puna bakterija iako izgleda i miriše normalno. Pravilo je jednostavno – ako sumnjate, bacite.