Nesnosan pulsirajući bol u jednoj polovini glave – simptom kojeg se pribojavaju oni koji pate od migrene, sve je češći razlog poseta lekaru.
Migrena je poprilično tajanstvena i mistreriozna forma glavobolje. Postoji nekoliko tumačenja koji su uzroci njenog nastanka. Većina lekara misli da je uzrok svim simptomima koji prate migernu, poremećaj neurotransmitera seratonina u mozgu koji izaziva menjanje prečnika krvnih sudova u mozgu. Međutim neki istraživači tvrde da je migrena rezultat neuroloških poremećaja.
Pored jednostranog, pulsirajućeg bola koji traje najčešće od 4 do 72 sata, migrenu često prati i mučnina sa povraćanjem, osetljivost na svetlost i zvuk.
Kada migrenozni napad počne, terapija, odnosno liječenje je uglavnom bezuspješno. Međutim profilaksom, preventivom, može se smanjiti intenzitet i učestalost migrenoznih napada.
Vrlo često migrenoznim napadima predhodi pojava takozvane aure, vizuelnih poremećaja (treperenje svjetlosnih tačaka, pojava slijepih tačaka, obamrlost udova…) . Kada se javi aura probajte da na glavu stavite ledenu oblogu, a da vam noge budu u toploj vodi. Povucite se u zatamnjenu i tihu sobu i lezite neko vreme.
Aromaterapeuti savetuju masiranje slepoočnica etarskim uljima lavande, bosiljka ili nane. Nekoliko kapi eteričnog ulja (2 do 3) rastvoriti u 10 ml nosećeg ulja (suncokretovo, bademovo, maslinovo). Pazite da vam ovo ulje ne dođe u dodir sa očima. Takođe, par kapi čistih eteričnih ulja možete nakapati na jastuk na kome spavate.
U svetu su trenutno jako popularni biljni preparati protiv migrene, na bazi vratića (Tanacetum parthenium). Za delotvornost ove biljke u terapiji zaslužni su seskviterpenski laktoni. Vratić smanjuje intenzitet migrenoznih napada, produžava intervale između dva napada i sprečava povraćanje, ali ne utiče na dužinu trajanja napada. Svima koji pate od migrene savetuje se da žvaću sveže listiće ove biljke, mada je potrebno biti obazriv jer to može izazvati ranice u ustima kod osetljivih ljudi. Najbezbednije je uzimati kapsule sa ekstraktom svežeg lista vratića. Vratić se ne preporučuje trudnicama, jer može izazvati pobačaj. Takođe preporučuje se da se posle dvadesetak dana upotrebe vratića napravi pauza od nekoliko dana.
Pored vratića protiv ove bolesti preporučuju se i matičnjak, nana, hajdučka trava, vrbova kora, jagorčevina i kamilica. Listovi lovora takođe mogu biti od pomoći kod migrene zahvaljujući sadržaju partenolida, supstance koja inhibira lučenje seratonina i na taj način sprečava promenu prečnika krvnih sudova u mozgu.
U lečenju migrene koriste se i blokatori kalcijumovih kanala. U biljkama iz porodice štitarica (šargarepa, peršun, morač, kim, angelika) pronađeno je preko deset jedinjenja koja deluju kao blokatori kalcijumovih kanala.
Osobama koje pate od migrene savetuje se da izbace iz ishrane čokoladu, agrume, prevrele sireve, suvomesnate i konzervisane proizvode i dodatke jelima koji sadrže natrijum glutaminat. Takođe, savetuje se pojačan unos magnezijuma i vitamina B6.
Čajne mešavine protiv migrene:
Vratić (Tanacetum parthenium) 30g
Matičnjak (Melissa officinalis) 20g
Hajdučka trava (Achilea millefolium) 30g
Kamilica (Matricaria chamomilla) 20g
Sve biljke pomešati, pa tri supene kašike smese preliti sa 750 ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji sat vremena. Procediti i popiti u toku dana.
Angelika (Angelica arhangelica) 20g
Peršun (Petroselinum sativum) 20g
Morač (Foeniculum vulgare) 20g
Kim (Carum carvi) 20g
Anis (Pimpinela anisum) 20g
Sve biljke pomešati, pa tri supene kašike smese preliti sa 750 ml ključale vode, promešati, poklopiti, kuvati 2 minuta i ostaviti da odstoji sat vremena. Procediti i popiti u toku dana.