Navike koje moraš eliminisati.
Znamo da postoje osobe predisponirane za pojavu nervoznih creva ili nadutosti usled svog specifičnog zdravstvenog stanja, ali od ovih tegoba u predelu stomačne regije mogu patiti čak i ljudi koji inače nemaju problema sa varenjem.
Postoje razni okidači za nervozna creva, od namirnica koje unosimo, do stresa. Bolovi u predelu stomaka prouzrokovani viškom vazduha i nesvarenom hranom mogu itekako uticati na kvalitet našeg svakodnevnog života. Vreme je da to promenimo uz nekoliko korisnih saveta:
Ojačajte imunitet
Ovakve namirnice prepune su aditiva, loših masti i šećera, koji se teško i sporo razgrađuju u crevima. Hrana koja ostaje nesvarena u crevima se kvari i oslobađa gasove. Poremećaj crevne flore može izazvati naduven stomak.
Kada u želucu i crevima loše bakterije prevladaju dobre, organizam reaguje nadutošću i neprijatnim grčevima. Da biste to izbegli, birajte namirnice koje unosite. Vodite računa o tome da unosite dovoljnu količinu tečnosti tokom dana, kao i vlakna koja pospešuju metaboličke procese.
Vodite računa o količini hrane koju unosite
Savet nutricionista je da unosite pet obroka dnevno. Ono što je važno je da izbalansirate ishranu i da unosite manje obroke, na svakih tri do četiri sata. Poštujući ovo zlatno pravilo, bićete siti i nećete imati potrebu da grickate nezdrave namirnice. Ono što je ključno kod ovog saveta jeste veličina obroka.
Dakle, nemojte se prejedati. Kada pojedete u kratkom vremenskom periodu veliku količinu hrane, sistem za varenje nije u stanju da je svari. Tako se nesvarena hrana gomila u stomaku i kvari, izazivajući neprijatne bolove, gasove, tromost i opšte nezadovoljstvo. Ne ignorišite glad i ne robujte strogim dijetama. Jedite češće, a manje porcije.
Preispitajte životne navike
Nije hrana jedini faktor koji utiče na loše varenje. Preterana upotreba alkohola i cigareta takođe vrši negativan uticaj na sistem za varenje. Unošenje štetnih materija ubija dobre bakterije koje su zadužene za varenje.
Koliko god bilo zahtevno, nije zgoreg spomenuti da je u svakom aspektu bolje po vas da kontrolišete stres u svojoj svakodnevici. Ne samo da utiče na vaše psihičko zdravlje, već i na fizičko, a naročito kada je u pitanju sistem za varenje.
Trebalo bi uvesti blagu fizičku aktivnost koja će svakako imati blagotvoran uticaj na ubrzanje metabolizma, ali i na psihičko zdravlje. Bilo da je u pitanju šetnja, vožnja bicikla ili poseta teretani, važan je kontinuitet. Onda ni rezultati neće izostati.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ Srbija Danas
Add Comment