Booking.com
Sport News Srbija

NA KORAK OD MUNDOBASKETA Ovi “orlovi iz rezerve” su u odsustvu zvezda bili PRAVO JATO

NA KORAK OD MUNDOBASKETA Ovi "orlovi iz rezerve" su u odsustvu zvezda bili PRAVO JATO

FIBA prozori”. Toliko ponavljan termin, a toliko nam je svima išao na živce. Košarkaška revolucija, po ugledu na fudbalski sistem, nije uopšte donela veliki broj pristalica.


“FIBA prozori”. Toliko ponavljan termin, a toliko nam je svima išao na živce. Košarkaška revolucija, po ugledu na fudbalski sistem, nije uopšte donela veliki broj pristalica. Među navijačima ih nema mnogo – zato što ljubitelji “igre pod obručima” ne mogu da gledaju najbolje košarkaše u reprezentativnom dresu, a među klubovima ih nema jer uprave ne žele da rizikuju da u već opterećenoj sezoni njihovi košarkaši igraju dodatne utakmice i prelaze dodatne kilometre.

Da, postoje tu faktori umora, potencijalnih povreda, odstustvo sa redovnih treninga i koga čega drugog, ali usled toga trenutno ne postoji mogućnost da FIBA, ULEB, NBA liga i Evroliga pronađu zajednički jezik. Čini se da ga i ne traže, zbog čega najviše pate oni zbog kojih se košarka i igra – publika. Čelni ljudi pomenutih organizacija su doveli do toga da na šampionatu planete ne igra prvak Evrope (Slovenija)!? Svakako, imali su Slovenci priliku da se za to izbore kroz ove kvalifikacije, ali bez najboljih igrača – tako mala zemlja, sa malim igračkim potencijalom, nije mogla da nadomesti odsustvo zvezda. I mi smo u sličnom sosu. Samo smo malo veći. I imamo momke koji baš vole da igraju u dresu Srbije. Doda li se tome i ono malo začina u vidu “pa, ipak smo mi iz zemlje košarke” i dobije se… Da smo strepeli. Jer, ovi “FIBA prozori” izgleda samo tome i služe.

Ipak, postoji neko ko je na dobitku u toj priči.

Koliko puta ste sanjali da obučete dres reprezentacije, iako možda niste bili među onom malom broju najboljih igrača? Koliko puta se u životu dešava da za jedno mesto konkuriše nekoliko desetina ljudi, a zamislite da je ta konkurencija u stotinama ili desetinama hiljada?

Ipak, postoji neko ko je na dobitku u toj priči.

Koliko puta ste sanjali da obučete dres reprezentacije, iako možda niste bili među onom malom broju najboljih igrača? Koliko puta se u životu dešava da za jedno mesto konkuriše nekoliko desetina ljudi, a zamislite da je ta konkurencija u stotinama ili desetinama hiljada?

Posle meča u Izraelu bilo je jasno šta nam nedostaje, falila je organizacija igre i to je rešeno dolaskom dvojice istinskih asova – Stefana Jovića iz Bajerna i Vasilija Micića iz Efesa, koji je i najbolji igrač Evrolige. Njih dvojica su i briljirali na susretu za Grčkom, Jović sa 22 poena, dok je Micić dodao 13. Ipak, više od toga je bilo iskustvo i sigurnost koju su uneli ostalim momcima na terenu. Dirigovali su igrom, pa je publika uživala u potezima momaka koji su vicešampioni sveta, Evrope i Olimpijskih igara.

Miroslav Raduljica je bio jedan od oslonaca reprezentacije poslednjih godina, ali je gubio veliki broj lopti u poslednja dva susreta upravo zbog odsustva iskusnijeg organizatora igre. Uz standardne role Marka Simonovića i Dragana Milosavljevića, nema sumnje da će stvari doći na svoje mesto kada reprezentacija bude kompletna.

Stalne promene igrača, nestalnost izbora je primorala je selektora Aleksandra Đorđevića da iz bogate srpske baze igrača “čupa” one koji su možda našoj javnosti bili manje poznati. Nismo imali mnogo prilika da vidimo Nikolu Jovanovića, koji nosi dres Trenta (na pozajmici iz Crvene zvezde) ili Stefana Pena, koji možda jeste bio nedovoljno dobar, ali ni u jednom trenutku nije dovodio u pitanje nastup za “orlove”.

Ljubav prema otadžbini je jednaka, ne može da se kaže da neki “više vole Srbiju, zato što su, prosto, bolji igrači”, pa možda neko od ovih momaka iz “osakaćenog” tabora “orlova” i zavredi mesto putnika u Kinu na Mundobasket. Nema bolje pozornice za dokazivanje od ove, svetske, ali i takmičarskih mečeva gde su direktno “na oku” selektora Đorđevića.

“Orlovi” su Miloš Teodosić, Boban Marjanović, Nikola Jokić, Bogdan Bogdanović, Nemanja Bjelica, Nikola Milutinov, Marko Gudurić, Nikola Kalinić, Nemanja Nedović. Ali… “Orlovi” su i Stevan Jelovac, Aleksa Avramović, Stefan Birčević, Nikola Jovanović, Ognjen Dobrić, Đorđe Gagić, Stefan Peno, Aleksa Avramović, Ilija Đoković…

Ukoliko se plasiramo na Mundobasket, i ukoliko na njemu bude zabeležen dobar rezultat – to će biti zasluga 12 momaka koji na tom turniru budu nosili nacionalni dres, ali i onih koji su odradili, s pravom možemo reći, rudarski posao. Težak, naporan i nevidljiv golim okom jer se radi “ispod zemlje” i ispod radara, ali posao koji je preduslov da bi se došlo do najveće scene. I na tome vam, momci, veliko hvala!

Dosadašnji učinak reprezentacije Srbije u kvalifikacijama:

Prvi krug

Grupa G

Tabela

1. Nemačka 6 6 0 508:414 12

2. Srbija 6 4 2 514:449 10

3. Gruzija 6 2 4 460:495 8

4. Austrija 6 0 6 394:518 6

Podsetimo, prve tri selekcije su obezbedili prolazak u naredni krug kvalifikacija

Drugi krug, dosadašnje stanje na tabeli:

Grupa L

Tabela

1. Grčka 10 9 1 822:748 19

2. Nemačka 10 9 1 877:717 19

3. Srbija 10 6 4 826:728 16

4. Gruzija 10 5 5 781:803 15

5. Izrael 10 4 6 768:800 14

6. Estonija 10 2 8 666:803 12

Podsetimo, tri reprezentacije će obezbediti plasman na Mundobasket.

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia