Booking.com
Travel

Modna turistička pravila: Gde ne smete da nosite japanke a gde maskirnu odeću i kratke suknje

odmor

Slično kao i zakoni, u stranim zemljama putnici moraju da poštuju i modna pravila koja vladaju na mestu koje su odabrali kao svoju turističku destinaciju. I to ne samo kako bi bili dobri gosti i ispoštovali pravila lokalne kulture, već kako bi izbegli novčane kazne.


 

O ovim pravilima morate voditi računa u inostranstvu:

-U Španiji nije dozvoljena vožnja automobila u sandalama, japankama ili bilo kojoj drugoj otvorenoj obući. Za nepoštovanje ovog pravila, sledi novčana kazna.

-Isto pravilo važi ako posetite Ćinkva Tere u Italiji. Tamo je zabranjeno nošenje štikli i japanki, kako bi se sprečile nesreće. Turisti koji se odluče za planinarenje vinogradima i brdovitim područjem između pet sela biće kažnjeni ako budu uhvaćeni u nepropisnoj obući.

-U nekoliko zemalja važi pravilo da se kupaći kostimi nose samo na plaži. Vlasti Majorke, Barselone, Hvara, Maldiva i Turske izriču visoke novčane kazne onima koji na ulici nose samo kupaći kostim. U praksi, retko se dešava da će kazna biti naplaćena ali će golišavi turisti biti opomenuti.

-Na Barbadosu, Svetom Vinsentu i Svetoj Luciji pak ne možete nositi maskirnu odeću. Mogu je nositi samo pripadnici vojske. Čak ni deca nisu izuzeta od ovog pravila, a odrasli će dobiti novčanu kaznu.

-U Grčkoj ne smete nositi visoke potpetice na istorijskim mestima kao što su Akropolj ili Delfi. Na ovaj način se sprečava oštećenje spomenika. A u Sudanu i Severnoj Koreji je ženama zabranjeno da nose pantalone. Pored toga, u Sudanu se smatra veoma uvredljivim ako su muški modeli “nepristojno odeveni” i ako su našminkani.

-U Ugandi je ženama zabranjeno da nose kratke suknje i pantalone a pravilo se primenjuje i na turistkinje.

-Crkve, džamije i hramovi imaju svoja posebna pravila i potrebno je kao znak poštovanja, prekriti ramena i nositi duge suknje ili pantalone. Na nekim mestima je potrebno da se prekrije glava a u džamijama je obavezno izuvanje. U budističkim hramovima ne vole da vide tetovaže Bude pa, ukoliko ih imate, obavezno ih prekrijte.

-Londonska poznata luksuzna robna kuća “Herods” vam neće dopustiti da uđete ukoliko nosite „odeću koja može otkriti intimne delove tela ili koja prikazuje uvredljive slike ili natpise“. To uključuje pocepane farmerke, kratke pantalone, šortseve, kupaće kostime, atletske majice, japanke, biciklističke pantalone, “rimljanke”, kao i prljavu i neurednu odeću.

-U Saudijskoj Arabiji ne smete otkriti ni centimetar kože ako ste žena. Ruke, noge i glave moraju biti pokriveni.

-U Dubaiju turistkinje, ukoliko posećuju javna mesta i pijace, ne bi smele da nose kratke pantalone, suknje ili topove bez rukava. Preporučuje se nošenje majica i farmerki, kao i dugačkih letnjih haljina sa rukavima.

-Francuska je jedna od retkih zemalja zapadne Evrope u kojoj je nezakonito prekriti lice. Nacionalna zabrana burki uvedena je 2010. godine. a ista zabrana važi za moto kacige. Ovaj zakon je dosta kritikovan kao diskriminatorski prema muslimanskim ženama.

Ali zato je najliberalnija zemlja na svetu Nemačka, bar što se tiče odeće. Nudizam je potpuno uobičajen, naročito u bivšoj istočnoj Nemačkoj gde je odsustvo verskog uticaja tokom komunističke ere učinilo ljude opuštenijim u vezi sa golotinjom.

Zanimljivo je da u Minhenu, u Bavarskoj, postoje mnoge zvanične zone bez tekstila – neke čak i u centru grada!

(24sedam.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia