Booking.com
Saveti Lepota i zdravlje

LUMBALNI SINDROM! Kako pobediti bol u krstima?

Bol u leđima leče iglom i kiseonikom
Foto: Pixabay

Pretežno sedeći način života, manjak fizičke aktivnosti i sve veća gojaznost doprinose razvoju lumbalnog sindroma, što je navelo stručnjake da sa pravom govore o “bolesti civilizacije”.


Bolesti kičme, osim što stvaraju velike zdravstvene tegobe, veliki su društveni problem jer troškovi lečenja i rehabilitacije mogu biti veoma visoki. Po epidemiološkim podacima zapadnih zemalja, 50 do 80 odsto stanovništva ima ili je imalo najmanje jednom u životu bol u krstima, odnosno lumbalni sindrom. Premda se javlja uglavnom u srednjem i starijem dobu, sve češći je kod mlađih ljudi.

Pretežno sedeći način života, manjak fizičke aktivnosti i sve veća gojaznost doprinose razvoju lumbalnog sindroma, što je navelo stručnjake da sa pravom govore o “bolesti civilizacije”. Među uzrocima se najčešće pominju degenerativne promene kičme, traumatski izazvane promene, upalne promene, tumori, urođene i razvojne anomalije.

Radna mesta koja uključuju dugo sedenje, podizanje, savijanje tela, okretanje… predstavljaju veliki rizik za pojavu ovog stanja. Samo jedan trzaj, nepravilan pokret može da izazove jak bol u krstima koji se može spuštati duž noge, uz pojavu grčeva mišića, utrnulosti, mravinjanja (najčešće u stopalu), slabosti mišića na jednoj ili obe noge.

Ipak, bolest je benigne prirode i ima dobru prognozu. Tegobe prestaju posle nekoliko dana, ali mogu da traju i do šest nedelja. Ukoliko bol potraje više od 12 nedelja, reč je o hroničnom obliku.

Lečenje

U akutnoj fazi bola preporučuje se mirovanje u položaju koji najviše odgovara osobi (najčešće je to ležanje na leđima sa savijenim kolenima) i izvođenje samo onih pokreta koji ne izazivaju bol. Mirovanje ne treba da traje dugo jer duža mirovanja usporavaju oporavak zbog slabljenja zaštitnih mišića leđa.

Protiv bolova se koriste antireumatici i analgetici, kreme i gelovi, ali i laseroterapija i elektroterapija, koji imaju jak analgetski efekat, kao i impulsno elektromagnetno polje.

Kasnije, kada se akutni bol smiri, uključuje se fizikalna terapija, jer je veoma važno jačati duboki sloj leđnih mišića koji drže kičmu u pravilnom položaju, naglašavaju lekari. Pacijenti uče kakve vežbe treba da izvode kod kuće, kako pravilno da dižu teret da ne opterete kičmu i koje pokrete da izbegavaju.

LUMBALNI SINDROM! Kako pobediti bol u krstima?
Foto: Pixabay

U težim slučajevima, ako osoba i dalje ima bolove, potrebni su dodatni pregledi da bi se videlo da li je potrebna operacija.

Kod kuće

Kao sredstvo za ublažavanje bola led deluje zaista dobro. On privremeno blokira signale bola i pomaže da se smanji oticanje. Nekoliko puta na dan, tokom 20 minuta, stavite na bolno mesto pakovanje leda umotano u peškir. Posle otprilike 48 sati pređite na zagrevanje da biste stimulisali protok krvi i smanjili bolne spazme. U tu svrhu mogu da vam posluže peškir potopljen (i potom isceđen) u veoma toplu vodu, jastuče koje se zagreva ili termofor.

Utrljajte neku od davnina poznatu mast. Izaberite kremu koja sadrži metil salicilat (sastojak ulja zimzelena) ili kapsaicin, supstancu koja daje ljutinu čili papričicama. Kada ih koristite, sami sebe izmasirajte, a pritisak rukama kombinovan sa površinskim dejstvom obezbeđuje dvostruki efekat. Kreme poznate kao iritansi suprotnog dejstva stimulišu nervne završetke u koži skrećući pažnju sa dubljeg bola. Ipak, nemojte ih upotrebljavati ako za obolelo mesto koristite i neku od metoda zagrevanja. Kreme takođe preskočite ako počnete da osećate bilo kakvu iritaciju kože.

Protegnite se kao mačka

Kada osetite da vam je bolje, svakog dana bez izuzetka radite vežbe za istezanje i jačanje. Svaku od navedenih vežbi ponovite deset puta.

Vežba br. 1 – Lezite na leđa sa savijenim kolenima. Polako povucite svoje desno koleno ka grudima dok ne osetite istezanje u donjem delu leđa. Brojte do pet, zatim polako spustite nogu. Promenite nogu.

Vežba br. 2 – Zauzmite četvoronožni položaj sa kolenima i rukama razmaknutim u širini kukova. Glavu podignite, otvorite grudni koš, udahnite, a zatim spustite glavu, pogled usmerite prema pupku, nakostrešite leđa kao mačka i izdahnite.

Vežba br. 3 – Lezite na stomak, čelo je na podu, a ruke uz telo. Držeći kukove pritisnute uz podlogu, podignite desnu ruku i levu nogu. Spustite i zamenite strane.

Vežba br. 4 – Sedite na pete i ispravite leđa. Spustite se do poda sa ispruženim rukama i dobro istegnite. Vratite se u prvobitni položaj.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Informer

 

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia