Ako imate česte glavobolje kojima ne pomažu ni tablete mi vam donosimo jedan posve neobičan treman kome su istraživači posvetili dosta vremena i za koji tvrde da bi mogao biti veoma delotvoran. Lečenje ljutom papričicom!
Pojedina istraživanja pokazala su da nas tretman u kome glavnu ulogu igra ljuta papričica može veoma efektno rešiti glavobolje. Ukoliko ljutu papričicu presečete i njome istrljate unutrašnjost nozdrva, nos će početi nekontrolisano curiti, boleti i mnogo ćete kihati, a to će izazvati kapsaicin, komponenta koja papričicama daje ljutinu. Zašto bismo onda to radili? Svi oni koji su ikada iskusili kako izgleda kad ljutom papričicom dotaknemo određene delove tela znaju koliko to može biti neugodno, ali pošto učinak kapsaicina u nosu nikad nije istražen stručnjaci su odlučili da se tome malo više posvete.
Reč je o studiji Secretion, Pain and Sneezing Induced by the Application of Capsaicin to the Nasal Mucosa in Man.
Prvi dan istraživanja studenti medicine su trljali nozdrve ljutim papričicama, kihali su, a bol su ocenjivali ocenama 8 i 9 od mogućih 10. Sutradan kad su test ponovili bol je bila mnogo podnošljivija iako se očekivalo suprotno. Postupak su ponavljali pet dana, a nakon poslednjeg dana bol je bila jedva osetna, a više im ni nos nije curio. Nakon deset dana takođe nisu ništa osećali.
Ipak, nakon nešto više od mesec dana oset se vratio i on su prolazili kroz agoniju svaki put kad bi trljali nozdrve ljutom papričicom. Istraživači su pomislili da su vlakna boli, nervi koji šalju osećaj boli otupeli neurotransmitere koji se zovu supstanca P. Nakon svakodnevnog izlaganja kapsaicinu nervi su se iscrpeli i više nisu mogli slati signale boli dok se nisu oporavili. Što je istraživače navelo na razmišljanje.
Custer glavobolja
Kao što znamo postoji više vrsta glavobolja, a jedna od onih koja se smatra najbolnijom glavoboljom naziva se „custer“, a mnogi je opisuju kao najgori bol koji čovek može iskusiti. Veruje se da je uzrokuje dilatacija arterijskog pritiska na nerv koji se nalazi na licu. Tretmani koji se koriste u lečenju protiv ove vrste glavobolje su razni, od blokiranja nerva do botoksa. Ovo istraživanje je došlo do zaključka da bi se supstance P ovog nerva takođe mogle neutralisati uz pomoć ljutih papričica.
Kao i kod studenata, na isti način je sprovedeno istraživanje nad onima koji pate od ove vrste glavobolje, nakon petog dana bol gotovo da nisu osećali iako su pre toga imali i po 40 napada glavobolje tokom dana. Pošto se ova vrsta glavobolje javlja samo s jedne strane glave i dolazi u kratkim i veoma bolnim napadajima, efektnost ovog tretmana osetili su samo oni koji su ljutom papričicom trljali nozdrvu sa one bolne strane glave.
Nakon završetka istraživanja zaključeno je da je čak 80 odsto učesnika osetilo poboljšanje.
(lifepressmagazin/pixabay)