Booking.com
Društvo News Saveti

Lažni vitamini stižu internetom

Ukoliko primetite ove simptome, odmah reagujte

On-lajn nabavkom dodataka ishrani korisnici često rizikuju bezbednost i zdravlje. PKS upozorava korisnike na oprez prilikom kupovine suplemenata neproverenog porekla.


Obećavaju najčešće čudotvorno dejstvo i munjevito izlečenje. Od tableta, praha, kapsula, sirupa, masti, gela – kupce deli klik na kompjuteru. Prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku, 1,6 miliona korisnika je kupovalo robu putem elektronske trgovine. Oko 6,6 odsto, odnosno njih 116.000 korisnika, tako je nabavljalo farmaceutske proizvode.

Pojedini bez saveta lekara i farmaceuta, pa tako rizikuju da piju neproverena, nebezbedna i falsifikovana sredstva.

Preko interneta godišnje se u Srbiji naruči oko 368.000 paketa, a procenjuje se je oko 228.000 njih, 60 odsto, prodato u nelegalnim tokovima. U legalnom prometu, 231 kompanija je u prethodnoj godini ostvarila promet dijetetskih suplemenata u Srbiji, u vrednosti od 12,2 milijarde dinara.

– Upotreba dodataka ishrani pokazuje trend rasta, kako u populaciji zdravih ljudi, tako i kod bolesnih osoba kao dodatak terapiji – objašnjava Mirjana Vučićević, sekretar Udruženja za farmaceutsku i medicinsku industriju PKS. – Sve je veći broj korisnika koji samostalno, na osnovu raspoloživih informacija u sredstvima javnog informisanja i digitalnih medija, odlučuju da počnu korišćenje nekog proizvoda. Zbog rastućeg prometa dodataka ishrani van tradicionalnih ili legalnih kanala prodaje, korisnici dolaze u rizik da kupe nekontrolisan, falsifikovan I samim tim nebezbedan proizvod. Osim neposredne štete koja se tako nanosi budžetu, zbog neplaćanja poreskih obaveza, mnogo je važnije što ovi proizvodi ne podležu kontroli zdravstvene ispravnosti. To predstavlja veliki rizik za bezbednost i zdravlje potrošača, a pritom se stvara i nelojalna konkurencija privrednicima koji legalno posluju.

Glavni mamac je to što su takvi dodaci lako dostupni, često su i jeftiniji i oglašivači im pripisuju lekovita svojstva. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da se dijetetskim proizvodima ne mogu pripisivati svojstva prevencije, tretiranja i lečenja bolesti, niti se pozivati na takva svojstva. Potrošači su pritom uvereni da farmaceutski oblici vitamina, minerala i biljnih proizvoda ne mogu imati štetno dejstvo na organizam čoveka. O mogućim sadejstvima sa hranom, lekovima i drugim dijetetskim proizvodima potrošači i ne razmišljaju.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Novosti

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia