Tokom uobičajenog sna, uglavnom dolazi do smanjenja krvnog pritiska i opuštanja krvnih sudova.
Međutim, analizirajući monocite, vrstu imunih ćelija koje su ključne za zaštitu tela od bakterija i virusa, istraživači su primetili da je ovaj “fiziološki proces bio ugrožen”, kod osoba koje su loše spavale,što je uticalo na funkcionisanje imunog sistema. Stručnjaci, koji su rezultate istraživanja označili kao “važne”, istakli su da oni pokazuju kako konstantno loše spavanje predstavlja “rastući izazov za zdravlje”.
Dr. Fatema Al-Rašed, stručnjak za imunologiju i mikrobiologiju sa Instituta za dijabetes Dasman, koja je vodila istraživanje, naglasila je da tehnološki razvoj, produženo vreme provedeno ispred ekrana i promena društvenih normi, sve više ometaju redovne sate spavanja. Ova promena u obrascima spavanja, ima duboke posledice po imuni sistem i opšte zdravlje, piše Daily Mail.
U ovom malom istraživanju, tim istraživača pratio je pet učesnika sa zdravim BMI tokom 24 časa. Učesnici su potpuno preskočili san, a njihovi krvni uzorci su uzeti pre i nakon eksperimenta. Rezultati su pokazali da je jedna noć bez sna, promenila profil monocita kod volontera. Broj nespecifičnih monocita, koji prepoznaju i reaguju na zapaljenske signale, bio je povećan. Međutim, ukoliko je zapaljenje hronično i dugotrajno, može oštetiti zdrava tkiva i uticati na efikasnost imunog sistema.
U istraživačkom radu objavljenom u “The Journal of Immunology“, istraživački tim je naveo da rezultati pokazuju značaj kvalitetnog sna u regulaciji imunoloških odgovora i zapaljenja kod gojaznih osoba, sugerišući da poboljšanje sna može smanjiti zapaljenje i poboljšati zdravstvene rezultate.
U drugom delu istraživanja, učestvovalo je 237 zdravih odraslih osoba različite visine i težine. Analizirani su uzorci krvi kako bi se utvrdio nivo monocita i zapaljenskih markera, dok su učesnici pratili svoju ishranu, fizičku aktivnost i obrazac spavanja tokom sedam dana, koristeći akcelerometar, uređaj koji meri pokrete. Rezultati su pokazali da su osobe sa viškom kilograma imale lošiji kvalitet sna i više nivoe zapaljenja. Od 38 testiranih zapaljenskih biomarkera, 13 je bilo značajno promenjeno kod prekomerno gojaznih učesnika, u poređenju sa onima sa normalnom težinom.
Istraživači su izrazili nadu da će buduća istraživanja otkriti zašto su promene u imunološkom odgovoru povezane sa nedostatkom sna.
Istraživanje koje je urađeno prošle godine, pokazalo je da jedan od šest Britanaca pati od nesanice, dok 65% njih nikada ne traži pomoć za problem sa snom. Anketom je bilo obuhvaćeno 2.000 ljudi, a rezultati su pokazali da devet od deset ispitanika ima neki problem sa snom, dok je polovina anketiranih prijavila da se ponaša rizično ili opasno kada ne mogu da zaspe. Loš san povezan je sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući rak, moždani udar i neplodnost.
Stručnjaci već dugo savetuju da buđenje tokom noći ne mora nužno značiti nesanicu, koja, prema podacima, pogađa čak 14 miliona Britanaca. Nesanicu mogu uzrokovati stres, anksioznost, alkohol, kafa, nikotin, buka, smena rada i džet leg.
(objektiv.rs/pixabay)