Krst se nalazi u drevnim civilizacijama, Kine, Egiota, i Srednje Amerike
U zapadnoj kulturi krst je postao gotovo neodvojiv od hrišćanstva, a u stvari je jedan od najstarijih i najobuhvatnijih simbola. Urezivan u kamen ili drvo ili izrađivan od metala ili kosti, bogato ukrašen ili jednostavno crtan, krst se pojavljuje širom sveta.
Kameni disk sa ugraviranim krstom, pronađen je u pećini Tata u Mađarskoj, star je po proceni oko 100.000 godina.
Krst se nalazi u drevnim civilizacijama, Kine, Egiota, i Srednje Amerike, a čest je i motiv u afričkoj umetnosti i pojavljuje se na keltskim grnčarskim proizvodima, nakitu i novčićima. Smatra se jednim od četri osnovna simbola, skupa sa točkom,krugom i kvadratom, s kojima je takođe povezan.
Krst čini celovitost. Ukrštanje dve linije kod njega može se sagledati kao sjedidnjenje muškog (vertikalna) i ženskog (horizontalnog) principa. Ove dve ose takođe predstavljaju dimenzije vremena i prostora, materije i duha, tela i duše kao i ekvinocije i solsticije.
Postoje neslaganja u vezi sa krstom koji je korišćen za raspeće Hrista.
Evo šta se sve mislilo i oko čega su se hrišćani sporili kada je raspeće Hrista u pitanju.
Tek sredinom II veka prevodioci Jevanđelja su prvi put upotrebili “krst”u opisima smrti raspeća. Mnoge slike prikazuju Hrista kako visi sa strukture u obliku slova Y (račva) ili sa krsta u obliku T, kao i sa poznijeg latinskog krsta gde se poprečna pregača nalazi otprilike na dve trećine prema gore. Vremnom latinski krst je postao glavni simbol hrišćanstva.
Neki veruju da se ovo poklala s postepenom tendecijom kod rane crkve da se razdvoji duhovno i materijalno carstvo u skladu s Hristovim rečima, “Moje carstvo nije od ovoga sveta”.
Ovaj stav je preovladao idejama o duhovnosti u velikom delu hrišćanskog sveta, gde se zemaljski život (uključujući prirodu), svet i telo sagledavaju kao sile koje treba prevladati, a ne kao delovi organske celine. Za hrišćane je raspeće iskonski simbol, koji predstavlja Hristovu smrt, vaskrsenje, podebu duha nad materijom i iskupljenje čovečanstva.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/Opanak
Dodajte komentar