Booking.com
Lepota i zdravlje News Saveti

Komorač vraća snagu i popravlja imunitet!

komorač

 

Komorač – Izgledom podseća na mirođiju, ali stabljika komorača ili morača je viša i razgranatija, a cvasti združene u velike štitove, na vrhu su žuti cvetovi.


 

Iako je dominantno mediteranska biljka, kod nas se najviše gaji u Vojvodini, a širom Evrope u Francuskoj, Rusiji, Rumuniji, Makedoniji… Komorač je jedna od najstarijih lekovitih biljaka, koju su koristili Egipćani, Rimljani i Grci.

Stari Rimljani su uživali u njegovom listu, korenu i semenkama, stavljali ga u hleb i salate. Sa posebnim zadovoljstvom su ga konzumirale rimske dame, zbog diuretičkih svojstava. Uz njegovu pomoć “skidale” su masne naslage oko stomaka, a vojnici su ga stavljali u jelo da bi bili zdraviji i snažniji.

Bere se u kontinuitetu, sve do kraja oktobra, jer plodovi ne sazrevaju istovremeno, a period cvetanja dugo traje. Zreli plodovi se poznaju po sivim prugama i što se na dodir lako raspadaju.

Cela biljka se vadi u drugoj polovini oktobra i pažljivo suši u hladu. Plodovi se potom istresaju iz potpuno suve biljke, a zatim čuvaju u hermetički zatvorenim, tamnim i staklenim posudama. Ostali delovi biljke se čuvaju u dobro zatvorenim kartonskim kutijama.

Komorač je izuzetno lekovit, aromatičan, ukusan začin, medonosan, hranljiv. Sadrži brojne korisne sastojke, a posebno etarsko ulje koje mu daje specifičan miris i aromu. Zato ga obožavaju i pčele.

Jelo sa njim dobija specifičnu aromu, lakše se vari i sprečava nadimanje, pa se preporučuje u kombinaciji sa pasuljem, kupusom i sličnim namirnicama. U hranu se stavlja i koren, isto se koristi kao celer, ali i lišće. Svež komorač se posebno preporučuje u kombinovanim salatama kao što su avokado i pomorandže, artičoke i parmezan, mandarine i nar, pršuta i kruške.

U lekovitom smislu, pozitivno utiče na organe za varenje i disanje. Sprečava infekciju disajnih puteva, upalu grla i promuklost. Podstiče izlučivanje sluzi i iskašljavanje, ublažava napad kašlja i astme. Pomaže i kod infekcije mokraćnih puteva, deluje kod reumatskih tegoba. Mešavina sa biljem sličnog dejstva uspešno otklanja grčeve kod dece, dok porodiljama pospešuje lučenje mleka.

Jača imunitet, zaustavlja bakterije. Kao dobar izvor vlakana, snižava holesterol i čisti debelo crevo. Čuva krvne sudove, smanjuje rizik od infarkta i šloga, a kao bogat izvor kalijuma snižava krvni pritisak.

Sprečava nastanak dijabetesa tipa 2, daje osećaj sitosti, pa se preporučuje u dijetama. Pomaže i kod menstrualnih problema, a tradicionalno se koristi kao sredstvo za opuštanje i eliminisanje tegoba u menopauzi. Stari narodi su verovali da produžava život i daje snagu. Međutim, osobe sklone dijareji ne bi trebalo da ga uzimaju češće od dva puta nedeljno.

SMIRUJE CREVA
Semenke i koren su sastavni deo čajeva za čišćenje organizma, zbog eteričnog ulja koje sprečava nadimanje i smiruje grčeve u želucu i crevima, a poboljšava i varenje. Najdelotvornija je kombinacija semena komorača, kima i korijandera.

Eterično ulje se dobija destilacijom iz semenki, a zagovornici tradicionalne medicine preporučuju ga sa šećerom ili razmućenog u vodi, kod bolova u grlu, promuklosti i bronhitisa. Kao antireumatsko sredstvo koristi se tako što se utrljava na bolno mesto.

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia