Booking.com
News

Kolibice iz bajke u Italiji rušene su do temelja dvaput godišnje iz neobičnog razloga: Danas svi hrle da se tamo slikaju

truli optimized

Ako ste ljubitelj putovanja i avantura, onda su truli kućice u Alberobelu, na štikli Apeninskog poluostrva u Italiji, destinacija koju ne smete propustiti.


 

Zamislite da šetate uskim, kamenim ulicama, gde vas sa svih strana okružuju neobične kućice s belim zidovima i šiljatim, konusnim krovovima. Ove kolibe izgledaju kao da su izvučene iz bajke o Štrumpfovima ili Hobitima, ali iza njihovog šarmantnog izgleda krije se bogata istorija i interesantne priče o snalažljivosti i tradiciji naroda u tom delu Italije.

Nastale u svrhu utaje poreza

Truli kućice su nastale u 14. veku, u vremenu kada su stanovnici regije Apulija pokušavali da izbegnu plaćanje visokih poreza na imovinu koje su potraživali kraljevi Napulja.

Naime, dovitljivi seljani su osmislili način gradnje kuća od belih krečnjačkih blokova s konusnim krovovima, koje su mogle biti lako demontirane kada bi se približavali poreznici. Ovaj specifičan stil gradnje je omogućen zahvaljujući činjenici da su kuće građene bez maltera i cementa, što ih je činilo privremenim strukturama koje su mogle u potpunosti demontirati uklanjanjem samo jedne ploče s krova.

Poreznici su dolazili dvaput godišnje tako da su oni bukvalno preko noći mogli da sruše kućice u kojima su živeli i tako izbegnu plaćanje poreza, a poreznici bi zatekli samo okruglu osnovu bez ičega okolo.

Ovaj stil gradnje je svedočanstvo genijalnosti istorijskih stanovnika Pulje, a pogled na konusne krovove koji stoje sve ove vekove služi kao podsetnik na bogatu istoriju regiona. Više od toga, takođe pruža odličnu toplotnu izolaciju, održavajući unutrašnjost svakog trulla toplom zimi i hladnom leti.

Geografska rasprostranjenost

Iako su najpoznatije u Alberobelu, truli kućice se mogu naći i u okolnim mestima poput Lokorotonda, Martina Franke i Kisternina. U Alberobelu danas živi oko 11.000 stanovnika i tu se nalazi najveća koncentracija ovih kućica, preko 1.500, što je i razlog zašto je ovaj grad 1996. godine uvršćen na Uneskovu listu svetske baštine​.

Ovaj gradić gotovo svakodnevno opsedaju turisti koji se u rekama slivaju po uskim uličicama, kupuju suvenire, fotografišu se i isprobavaju lokalna vina i maslinke.

Ukrasi na krovovima

Truli kućice su poznate ne samo po svojoj jedinstvenoj arhitekturi, minijaturnim vratima, već i po simbolima naslikanim na njihovim krovovima. Ovi simboli, najčešće religiozni ili mistični, imaju duboko značenje. Na primer, krstovi simbolizuju zaštitu kuće od zla, dok srce sa krstom predstavlja veru i svetost.

Pored toga, na vrhovima krovova se često nalaze dekorativni elementi, poznati kao pinakoli, koji su služili kao zaštitnici kuće, ali i kao pokazatelj statusa vlasnika​.

Truli kućice i dalje žive

Iako danas privlače turiste iz celog sveta, život u truliju nije uvek bio lak. Zimi su ove kuće bile izuzetno hladne, zbog prirode materijala od kojeg su građene, a vlaga je bila stalni problem. Uprkos ovim izazovima, trulli kućice su postale simbol izdržljivosti i domišljatosti, a danas su mnoge od njih preuređene u restorane, suvenirnice i smeštaje za posetioce, pružajući autentičan doživljaj života u ovom delu Italije​. Mnoge kućice su renovirane i u njima možete da odsednete po ceni od oko sto evra za noć pa naviše.

Dakle, ako vas put nanese u Apuliju, ne propustite priliku da zakoračite u prošlost i otkrijete čaroliju truli kućica – mesta gde istorija, arhitektura i mitovi žive zajedno u savršenoj harmoniji.

(24sedam.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: Princ – Ajša (Official Video)

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

септембар 2024.
П У С Ч П С Н
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia