Iako se vitamin D smatra vitaminom interesantno je pomenuti da on to nije u klasičnom smislu, jer se po definiciji vitamini ne mogu de novo sintetisati u ljudskom organizmu, a ovaj vitamin to može. Naime, oko 80 odsto vitamina D se u ljudskom organizmu sintetiše u koži kada je izložena sunčevoj svetlosti, dok se oko 20 odsto ovog vitamina obezbeđuje iz hrane i dijetetskih suplemenata, objašnjava za „Blic zdravlje“ profesorka medicinske biohemije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, specijalista kliničke biohemije dr Marija Matić.
U koži se normalno i kontinuirano stvara 7-dehidroholesterol (jedan od intermedijera u sintezi holesterola koji se akumulira u koži), koji se dalje neenzimskim putem pod dejstvom ultravioletnog B zračenja (UVB) prevodi u provitamin D, a on potom u vitamin D3 (holekalciferol).
– Međutim, da bi ispoljio svoj puni fiziološki efekat neophodno je da nastane biološki aktivni oblik vitamina D3, odnosno 1,25-dihidroholekalciferol (1,25-(OH)2D3) ili kalcitriol. Stoga vitamin D3 mora proći kroz još dve reakcije u ljudskom organizmu – kaže prof. Marija Matić.
Prva reakcija – odvija se u jetri pri čemu nastaje 25-hidroksi-D3 (25-(OH)D3), kalcidiol, koji je i najzastupljeniji oblik vitamina D u cirkulaciji, ali još uvek nije potpuno biološki aktivan.
Druga reakcija – kojoj se kalcidiol prevodi u biološki aktivan oblik, 1,25-dihidroksi-D3 (1,25-(OH)2D3), kalcitriol, odvija se u proksimalnim konvolutnim tubulima bubrega, kao i u kostima i placenti.
Međutim, kalcidiol može biti preveden i u biološki neaktivni oblik vitamina D3 specifičnim reakcijama u bubregu, crevima, placenti i hrskavici, piše Blic zdravlje.
Preporučene dnevne doze vitamina D
Koncentracija kalcidiola u serumu je trenutno glavni indikator statusa vitamina D (poluživot 15 dana). Koncentracije kalcidiola u serumu prikazuju se kao nmol/L i ng/mL (1 nmol/L =0,4 ng/mL, a 1 ng/mL = 2,5 nmol/L).
Preporučena dnevna doza vitamina D je:
– za decu do 12 meseci – 400 IU (10 μg)
– za osobe od godinu dana do 70 godina – 600 IU (15 μg)
– za osobe starije od 70 godina – 800 IU (20 μg)
1 μg vitamina D je jednak 40 IU.
Koliko je potrebno da se izlažemo suncu zarad vitamina D
Približno 5 do 30 minuta izlaganja suncu na licu, rukama i nogama, posebno između 10 i 16 časova, dnevno ili najmanje dva puta nedeljno bez protektivne kreme za sunčanje, je dovoljno za sintezu vitamina D, objašnjava sagovornica „Blic zdravlja“.
– Kreme za sunčanje sa >SPF 8 blokiraju UVB zrake koji proizvode vitamin D – napominje ona.
Posledice nedostatka vitamina D
Kao rezultat dodavanja vitamina D mleku, deficiti su retki u razvijenim zemljama. Serumske koncentracije kalcidiola ispod 30 nmol/L (12 ng/mL) se smatraju deficijencijom koja može dovesti do rahitisa kod dece ili osteomalacije kod odraslih osoba, dok se vrednosti 30-50 nmol/L (12-20 ng/mL) smatraju isuficijencijom, odnosno neadekvatnom koncentracijom za zdravlje kostiju i opšte zdravlje.
– Adekvatna koncentracija vitamina D u serumu kod zdravih osoba iznosi 50-125 nmol/L (20-50 ng/mL). S druge strane, vrednosti vitamina D u serumu >150 nmol/L (>60 ng/mL) mogu dovesti do toksičnih i štetnih efekata – kaže prof. Matić.