Booking.com
Lepota i zdravlje News

Kako uneti kalcijum u organizam ako ne pijete mleko?

kalcijum

Dodavanje različitih pripravaka kalcijuma prehrani kako bi se kod žena smanjio rizik od osteoporoze možda i nije najbolja ideja jer oni, čini se, povećavaju rizik od demencije, pokazala je nova studija. To posebno vredi za žene koje su ranije pretrpele moždani udar.

Iako studija nije otkrila tačnu uzročnoposledičnu vezu, ipak je utvrđeno da kod žena koje su pretrpele moždani udar a uzimale su pripravke kalcijuma postoji sedam puta veći rizik za demenciju nego kod žena koje su pretrpele moždani udar a nisu uzimale pripravke ovog minerala.

Ograničeni dokazi

Dr. Silke Kern, neuropsihijatar sa Univerziteta u  Geteborgu, u Švedskoj, koja je bila na čelu ovog istraživanja, napomenula je kako se ovi rezultati odnose jedino na pripravke kalcijuma, ali ne i na kalcijum koji se u organizam unosi hranom. On se, s druge strane, čini posve sigurnim, odnosno on štiti organizam.

Dr. Kern nije sigurna zašto bi pripravci kalcijuma mogli imati ovaj efekt. “Kalcijum ima presudnu ulogu u smrti stanice, a njegove visoke količine u krvi mogle bi potaknuti ranu smrt neurona”, kaže ona, napominjući kako višak kalcijuma možda na neki način uteče na krvne sudove u mozgu.

Kritičari ove nove studije zamjeraju dr. Kern što je koristila podatke prikupljene još pre 10 godina te da je istraživanje provedeno na samo 98 žena. Oni zaključuju da se studija temelji na vrlo ograničenim dokazima pa stoga ne treba brzati sa zaključcima u ovom smeru jer su očito potrebna daljnja istraživanja koja bi potvrdila njezine teze.

Čekajući da naučnici odluče jesu li dodaci kalcijuma štetni ili nisu, mi ipak moramo misliti na njegov redovan unos jer je on važan za zdravlje kostiju, zuba, mišića i živaca. Odrasle osobe trebaju oko hiljadu miligrama kalcijuma na dan.

Mleko nipošto nije jedini način unosa ovog elementa u organizam, pa ako ste na veganskoj prehrani ili ste alergični na mleko, evo nekih predloga kako se opskrbiti kalcijumom…

Bogati izvori

Raštan je bogat vitaminom A, a u jednoj šolji kuvanog raštana krije se 268 miligrama kalcijuma. Brokula sadrži dvostruko više vitamina C nego pomorandža, a kada je u pitanju kalcijum, u dve šolje sirove brokule ima ga 86 miligrama.

Kelj je, pak, biljka koja se zbog svojih nutritivnih vrednosti svrstava u skupinu tzv. superhrane, a jedna šolja ovog lisnatog povrća sadrži 101 miligram kalcijuma.

U šolji kineskog kupusa nalazi se 74 miligrama kalcijuma, a u šolji suvih smokvi 242 miligrama.

U jednoj prosečnoj pomorandži nalazi se 74 miligrama kalcijuma, a korisna bi mogla biti i bamija s 82 miligrama ili, kuvani beli pasulj sa 126 miligrama po šolji. Ipak, važno mesto u jelovniku trebao bi imati tofu jer jedna njegova šolja sadrži gotovo dnevne vrednosti, odnosno 868 miligrama kalcijuma.

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia