Prema jednom istraživanju zasnovanom na skeniranju mozga, traumatični stres drugačije utiče na mozak dečaka adolescenata nego na mozak devojčica. Evo kako traume utiču na dečake, a kako na devojčice?
Među mladima sa problemom posttraumatskog stresa istraživanje je pokazalo strukturalne razlike između polova kod insule, predela mozga koji hvata signale tela i obrađuje emocije i empatiju ili saosećanje. Insula pomaže kod koordinacije osećanja, postupaka i ostalih funkcija mozga.
Ljudi sa problemom posttraumatskog stresa mogu da zamisle traumatične događaje; obično izbegavaju mesta, ljude i stvari koje ih podsećaju na traumu i mogu da obole i od drugih poremećaja, uključujući društveno povlačenje, nesanicu i problem sa koncentracijom.
Ranija istraživanja pokazala su da su devojčice koje su doživele traumu imale mnogo veće šanse za razvijanje problema posttraumatskog stresa od dečaka, ali naučnici nisu uspeli da pronađu zašto.
Ovo istraživanje zasnovano na skeniranju mozga pokazalo je da je kod istraumiranih devojčica insula manja. Traumatski stres takođe može da dovede do ubrzanja starenja korteksa insule kod devojčica, dok druga istraživanja ukazuju na to da visok nivo stresa može da dovede do ranijeg puberteta.
Otkrića pomažu kliničarima da uzmu u obzir razliku polova kada rade sa istraumiranim mladima, iako ona navode da je moguće da dečaci i devojčice ispoljavaju različite simptome trauma. Razumejući način na koji se doživljaji traume razlikuju između polova, oni mogu da ponude različite terapije klijentima na osnovu pola.
Ovim istraživanjem načinjen je mali, ali ipak bitan korak ka lakšem izlečenju mladih koji su imali traumatična iskustva.
(redinfoportal/pixabay)
<section id="contentexchange_widget-3" class="widget_contentexchange_widget"></section>
Dodajte komentar