Booking.com
Zanimljivosti Gadgets and Tech

Kako se rešiti potrebe za svakodnevnim korišćenjem telefona?

Od sutra internet u romingu jeftiniji za oko 90 odsto!

Pametni telefoni su postali nezaobilazni deo našeg svakodnevnog života, ali oni istovremeno izazivaju i mnoge zdravstvene, kognitivne i psihološke probleme.


 

Kako prenose novine „Rusija danas“, a posredstvom britanskih novina „Independent“, jedna savremena studijagovori da odrasli u Britaniji proveravaju svoje telefone 33 puta dnevno, dok ovaj broj dostiže 90 puta na dan kadsu u pitanju adolescenti. Ispostavilo se da trošenje više vremena u korišćenju telefona utiče na našusposobnost dubokog razmišljanja, formiranja novih sećanja i apsorpciju informacija.

Ali, kako pobeći od zamke pametnih telefona?

U vezi sa ovim, Ketrin Prajs, autorka knjige „Put oslobađanja od telefona: tridesetodnevni plan za vraćanje svog života“,  objasnila je kako postoji par jednostavnih trikova koje možemo da koristimo za razvoj zdrave veze sa svojim telefonom i da bismo bili svesniji kako da ih pravilno koristimo.

Najpre, Prajs predlaže ideju postavljanja granica i tačnog broja puta koliko ćemo koristiti telefon. Takođe, preporučuje preuzimanje aplikacija koje prate vreme koje smo potrošili koristeći telefon.

Drugi predložen način je određivanje perioda dana za bavljenje nekim drugim stvarima tokom kojih ne koristimo svoje telefone. Takođe, možemo i da isključimo telefon na pola sata ili da ga ostavimo kod kuće kad izlazimo u šetnju.

Možemo da odredimo i specijale prostore u kojima ćemo zabraniti upotrebu telefona, među kojima bi bila i spavaća soba, jer, kako navodi studija, to poboljšava naše navike za spavanje.

Na kraju, Prajs smatra da bobra osećanja prouzrokovana primanjem notifikacija preko različitih društvenih mreža pedstavljaju jedno od najvećih iskušenja povezanih sa upotrebom telefona. Zaključuje da treba isključiti dolazeće notifikacije ili držati telefon na nečujnom režimu, kako bismo sprečili ovo iskušenje

Pojavom pametnih telefona i povezivanjem na razne društvene mreže želimo da stalno budemo u toku i da smo stalno u kontaktu sa prijateljima. Ovim je situacija dodatno pogoršana i često se ljudi nađu u panici ukoliko ostanu bez telefona ili ga zaborave kod kuće. U današnjoj eri tehnologije i brzog načina života, bez telefona svakako da ne možemo. Ali, kao i u svemu u životu, i u ovome treba imati prvu meru i treba se odupreti preteranoj zavisnosti.

(redinfoportal)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia