Ovog vikenda počinje letnje računanje vremena i sledi nam pomeranje sata.
Letnje računanje vremena počeće 31. marta u dva sata nakon ponoći, saopštila je Direkcija za mere i dragocene metale.
Dakle, večeras, u noći sa subote 30. marta na nedelju 31. mart kazaljka se pomera sa 2 sata ujutro na 3 sata ujutro.
Na zimsko se ponovo vraćamo 27. oktobra.
Zašto pomeramo kazaljke
Za pomeranje kazaljki sata zaslužan je novozelandski entomolog Džordž Vernon Hadson.
Naime, on je na temelju svojih istraživanja o prilagođavanju životu u različitim uslovima došao do zaključka da čoveku više odgovara život danju nego noću i zbog toga je 1895. godine predložio da se kazaljke na satu pomere dva sata unapred kako bi se tokom leta iskoristilo više dnevnog svetla nego u popodnevnim satima, piše Fenix Magazin.
Pomeranje sata uveli Nemci
Prvi put su praksu pomeranja sata uveli Nemci 1916. godine, a zatim su im se pridružile Velika Britanija i SAD. Trenutno većina zemalja u Evropi i gotovo cela Severna Amerika pomeraju kazaljke na satu dva puta godišnje.
Važno je znati da promena rutine može da poremeti naš redovan ritam, pa je moguće da se jave određene tegobe zbog pomeranja sata. Štaviše, melatonin – koji nam pomaže da spavamo – stvara se u mraku i potiskuje ga svetlost, što znači da dodatni sat sunca može da utiče na naš raspored spavanja nekoliko dana.
„Što više dnevnog svetla dobijamo, uživamo u više serotonina, tako da duži dani mogu da pruže pravi podsticaj našem mentalnom zdravlju“, objašnjava psiholog Daren Stenton.