Booking.com
Lepota i zdravlje News Saveti

Kako pravilno koristiti saunu?

Kako pravilno koristiti saunu?

 

Kako biste osetili sve dobre strane saune, a ona može biti i rizična, trebate je pravilno koristiti.


Ukoliko se poštuju pravila, sauna može biti vrlo korisna, ali u nekim slučajevima i opasna. Ona je vrlo korisna tokom hladnih meseci  kada se kalorično hranimo i slabo krećemo, pa tako i vrlo malo znojimo, a sauna je prirodan i veoma koristan način čišćenja organizma.

Sauna je omanja zatvorena prostorija koja se zagreva do temperatura između 45 i 110 stepeni pomoću specifičnih peći na drva, električnih ili infracrvenih grejača.

Finske saune obično imaju peć na drva koja se prska vodom. Električni grejači mogu učiniti prostor vrlo suvim, što može iritirati disajne organe. Saune s infracrvenim grejačima stvaraju toplotu koja grejee telo umesto vazduha, pa se tako više znojite.

Gotovo sve saune imaju drvene klupe na kojima možete sedeti ili ležati. Dok ste u njoj, temperatura kože može se popeti do 40 stepeni, a temperatura tela do 38 stepeni. Povećanje temperature izaziva intenzivniju cirkulaciju što rezultira jačim znojenjem i izbacivanjem otrova i nečistoća iz organizma kroz kožu.

Prednosti saune još nisu detaljno precizirane, ali brojni korisnici tvrde da su saune dobre za ublažavanje bola, artritisa i ukočenosti. Takođe, dobra je za ten, oporavak mišića i povećanje fleksibilnosti.

Mnogi misle da je sauna dobra za mršavljenje. Ali, tako se ne gube masne naslage, već voda u telu, koju će organizam odmah nadoknaditi.

Iako je korisna, sauna je neka vrsta šoka za organizam. Osobe sa srčanim bolestima nikako ne smiju  koristiti saunu. Toplina izaziva širenje krvnih sudova i opterećuje rad srca. Isto važi i za probleme s bubrezima, jer je povišena temperatura napor za bubrege. Ne preporučuje se ni osobama s visokim pritiskom, ili onima s niskim, proširenim venama i problemima s cirkulacijom. Izlaganje toplini ne preporučuje se u slučaju akutnih infekcija, nakon bolesti ili nekog hirurškog zahvata. Sauna se ne preporučuje trudnicama, porodiljama i prvih dana menstrualnog ciklusa: toplina može izazvati krvarenje i sniziti pritisak, koji je za vrijeme menstruacije niži nego obično.

Pre ulaska u saunu skinite šminku s lica i iščešljajte kosu da bi se oslobodila gela i laka. Istuširajte se kako biste odstranili znoj, masnoću i nečistoću.

Koža i kosa moraju biti čisti da bi se oslobodili otrova. Nemojte u sauni provesti duže od 15 do 20 minuta. Nakon izlaska iz saune ponovo se istuširajte, mlakom vodom. Nakon tuširanja trebalo bi ponovo ući u saunu na nekoliko minuta i tako nekoliko puta.

Tako se potiče cirkulacija i jača organizam. Sledi naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom, od stopala nagore, a onda opuštanje, sušenje i na kraju odmaranje u trajanju od 10-30 minuta, omotani pokrivačem. Tokom odmaranja pije se što više tečnosti, najbolje vode obogaćene mineralima, čaj ili sok.

Svima se ipak pre odlaska u saunu savjtuje konsultacija s lekarom.

Tagovi

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia